statystyki

Solidarny obowiązek: Współwłaściciel nie zapłaci za zwolnionego z podatku

autor: Agnieszka Pokojska19.12.2016, 07:32; Aktualizacja: 19.12.2016, 08:32
Komisja jednak już w czerwcu podjęła decyzję, że wniesie projekt ustawy nowelizującej przepisy dotyczące solidarnego obowiązku podatkowego w podatku rolnym i od nieruchomości.

Komisja jednak już w czerwcu podjęła decyzję, że wniesie projekt ustawy nowelizującej przepisy dotyczące solidarnego obowiązku podatkowego w podatku rolnym i od nieruchomości.źródło: ShutterStock

Sejmowa Komisja ds. Petycji przygotowała projekt nowelizacji przepisów dotyczących solidarnego obowiązku podatkowego w podatku rolnym i od nieruchomości.

Ma to rozwiązać problem, który powstaje, gdy nieruchomość należy do kilku właścicieli, a jeden ze współwłaścicieli jest np. zwolniony z podatku. Co do zasady obowiązek podatkowy ciąży wówczas solidarnie na wszystkich współwłaścicielach.

Zdarza się więc, że gminy żądają całego podatku od tego, który nie korzysta z preferencji.

Komisja zajęła się tym problemem w czerwcu br., gdy pod jej obrady trafił problem spółdzielni mieszkaniowej będącej – wraz z gminą – współwłaścicielem gruntu rolnego. Prezydent miasta wezwał spółdzielnię do zapłaty podatku w części przypadającej na gminę, mimo że ta ustawowo zwolniona jest z podatku. Uznał, że w takiej sytuacji zobowiązanie podatkowe w całości ciąży na drugim współwłaścicielu, czyli na spółdzielni. Spółdzielnia uważała natomiast, że skoro obowiązek podatkowy nie dotyczy gminy, to kwota należnego podatku rolnego powinna zostać obniżona.


Pozostało jeszcze 54% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane