statystyki

Solidarny obowiązek: Współwłaściciel nie zapłaci za zwolnionego z podatku

autor: Agnieszka Pokojska19.12.2016, 07:32; Aktualizacja: 19.12.2016, 08:32
Komisja jednak już w czerwcu podjęła decyzję, że wniesie projekt ustawy nowelizującej przepisy dotyczące solidarnego obowiązku podatkowego w podatku rolnym i od nieruchomości.

Komisja jednak już w czerwcu podjęła decyzję, że wniesie projekt ustawy nowelizującej przepisy dotyczące solidarnego obowiązku podatkowego w podatku rolnym i od nieruchomości.źródło: ShutterStock

Sejmowa Komisja ds. Petycji przygotowała projekt nowelizacji przepisów dotyczących solidarnego obowiązku podatkowego w podatku rolnym i od nieruchomości.

Ma to rozwiązać problem, który powstaje, gdy nieruchomość należy do kilku właścicieli, a jeden ze współwłaścicieli jest np. zwolniony z podatku. Co do zasady obowiązek podatkowy ciąży wówczas solidarnie na wszystkich współwłaścicielach.

Zdarza się więc, że gminy żądają całego podatku od tego, który nie korzysta z preferencji.

Komisja zajęła się tym problemem w czerwcu br., gdy pod jej obrady trafił problem spółdzielni mieszkaniowej będącej – wraz z gminą – współwłaścicielem gruntu rolnego. Prezydent miasta wezwał spółdzielnię do zapłaty podatku w części przypadającej na gminę, mimo że ta ustawowo zwolniona jest z podatku. Uznał, że w takiej sytuacji zobowiązanie podatkowe w całości ciąży na drugim współwłaścicielu, czyli na spółdzielni. Spółdzielnia uważała natomiast, że skoro obowiązek podatkowy nie dotyczy gminy, to kwota należnego podatku rolnego powinna zostać obniżona.


Pozostało 54% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane