Kontrole firm audytorskich: Inspekcja sprawdzi, czy badanie było poprawne

autor: Agnieszka Pokojska19.12.2016, 08:05; Aktualizacja: 19.12.2016, 08:21
podatki, firma, przedsiębiorca

Zmiany dotyczą cyklu kontroli firm audytorskich.źródło: ShutterStock

- Kontrole firm audytorskich nakierowane będą na ważne obszary ryzyka związanego z procesem weryfikacji sprawozdań finansowych - uważa Krzysztof Burnos prezes Krajowej Rady Biegłych Rewidentów.

W zeszłym tygodniu odbyło się pierwsze czytanie projektu nowej ustawy o biegłych rewidentach (druk sejmowy 1092). Projekt ma dostosować polskie prawo do zmian w regulacjach unijnych (dyrektywie i rozporządzeniu). Miała wejść w życie najpóźniej do 17 czerwca 2016 r., ale prace nad nią wciąż trwają. Zmiany dotyczą m.in. kontroli firm audytorskich?

Tak. Zmiany dotyczą cyklu kontroli firm audytorskich. Dziś jeżeli firma audytorska bada choć jedną jednostkę zainteresowania publicznego (np. bank, spółkę giełdową) na przykładowo 50 klientów, to jest weryfikowana co trzy lata. Natomiast te firmy, które przeprowadzają audyt w jednostkach, które nie są JZP (nie-JZP) – co sześć lat. Po nowelizacji cykle trzy i sześcioletnie będą definiowane nie podmiotowo, ale przedmiotowo. Dodatkowo unijna reforma rynku audytorskiego rozróżnia małe, średnie i duże jednostki zainteresowania publicznego (w zależności od sumy bilansowej, aktywów i zatrudnienia). Trzyletni cykl kontrolny będzie dotyczyć tylko dużych JZP.

Jeżeli podmiot audytorski bada sprawozdania różnych firm, kontrola będzie podzielona.

Zmieni się też organ, którzy będzie przeprowadzał weryfikacje firm audytorskich. Za kontrole badań nie-JZP będzie odpowiadał samorząd biegłych rewidentów, a w tym drugim przypadku, niezależnie od wielkości JZP, Komisja Nadzoru Audytowego (organ nadzoru publicznego m.in. nad rynkiem audytorskim, działający przy ministrze finansów).


Pozostało 70% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane