statystyki

Jak złożyć elektroniczny PIT w rozliczeniu za 2010 rok

autor: Łukasz Zalewski21.12.2010, 12:47; Aktualizacja: 21.12.2010, 12:50

W rozliczeniu za 2010 rok elektronicznie i bez użycia bezpiecznego e-podpisu można będzie złożyć następujące deklaracje: PIT-16, PIT-16a, PIT-19a, PIT-28, PIT-36, PIT-36L, PIT-37, PIT-38, PIT-39. Aby to zrobić, potrzebne są program Acrobat Reader oraz wtyczka do niego pobrana ze strony e-deklaracje.gov.pl.

Reklama


Reklama


1 Jakie zeznania będzie można złożyć przez internet za 2010 rok?

W rozliczeniu za 2010 rok elektronicznie i bez użycia bezpiecznego e-podpisu można będzie złożyć następujące deklaracje: PIT-16, PIT-16a, PIT-19a, PIT-28, PIT-36, PIT-36L, PIT-37, PIT-38, PIT-39. Aby to zrobić, potrzebne są program Acrobat Reader oraz wtyczka do niego pobrana ze strony e-deklaracje.gov.pl.

Z kolei z użyciem bezpiecznego e-pod-pisu można wysłać następujące deklaracje: PIT-6, PIT-6L, PIT-28, PIT-36, PIT-36L, PIT-37, PIT-38, PIT-39, PIT-4R, PIT-8AR, PIT-8C, PIT-8S, PIT-11, PIT-11K, PIT-14, PIT-16, PIT-16A, PIT-19A, PIT-23, PIT-40, PIT-R, IFT-1, IFT-1R, IFT-3, IFT-3R. Do złożenia deklaracji w takim trybie konieczne są: zestaw do składania bezpiecznego e-podpisu, program Adobe Reader oraz oczywiście wspomniana wtyczka udostępniana przez Ministerstwo Finansów na stronie e-deklaracje.gov.pl.

2 Jakie są metody przesłania e-PIT? Która jest najlepsza?

Zasadniczo e-deklaracje PIT można przesyłać w z użyciem bezpiecznego e-podpisu oraz bez takiego podpisu. Obydwie metody mają swoje wady i zalety. Zaletą e-podpisu jest możliwość wysyłania większej liczby rodzajów e-deklaracji PIT. Z drugiej strony, wadą tej metody jest to, że podpis elektroniczny trzeba nabyć, co może być wydatkiem mało uzasadnionym, jeśli jest on potrzebny wyłącznie w celu złożenia e-deklaracji PIT. Z kolei zaletą metody bez e-podpisu jest oszczędność (brak konieczności zakupu zestawu do e-podpisu). Z drugiej strony, taką metodą złożymy tylko kilka deklaracji. Na szczęście są to deklaracje najczęściej składane przez Polaków. Dlatego jeśli składamy wyłącznie deklaracje najpopularniejsze, które i tak można złożyć bez e-podpisu, warto wybrać tańszą opcję. Z kolei jeśli chcemy składać bardziej egzotyczne deklaracje PIT oraz deklaracje dotyczące innych podatków, warto zaopatrzyć się w e-podpis i konsekwentnie używać go dla celów rozliczeń podatkowych.

3 Jak w praktyce wygląda składanie e-PIT?

W praktyce składanie e-deklaracji PIT za pośrednictwem narzędzi udostępnionych przez Ministerstwo Finansów jest bardzo proste. Należy przede wszystkim pobrać program Adobe Reader w wersji 8.1.4 lub wyższej oraz zainstalować wtyczkę do niego, przygotowaną przez władze podatkowe. Wtyczkę można pobrać ze strony www.e-deklaracje.gov.pl, a program Adobe Reader ze strony jego producenta. Teraz, zakładając, że chcemy wysłać jeden z formularzy bez użycia e-podpisu, należy pobrać interaktywne zeznanie podatkowe ze strony e-deklaracje.gov.pl. Formularz należy uzupełnić danymi podatkowymi oraz wprowadzić dane autoryzujące, które zastępują funkcję weryfikacyjną e-podpisu. Kolejnym krokiem jest wysłanie gotowej deklaracji. Po czynności wysłania należy pobrać unikalne urzędowe poświadczenie odbioru. Prawidłowo złożony dokument powinien uzyskać status 200. E-deklaracje niewymagające e-podpisu można również złożyć za pomocą aplikacji desktopowej o nazwie e-Deklaracje Desktop. Aplikacja jest dostępna na stronie e-deklaracje.gov.pl. Aplikacja również wymaga programu Adobe Reader oraz komputera z systemem operacyjnym Windows 2000, Windows XP, Windows Vista, Windows 7, Linux lub MacOS.

Jeśli chodzi o składanie e-deklaracji PIT z użyciem e-podpisu procedura jest bardzo podobna, z wyjątkiem wprowadzania danych autoryzacyjnych. W tym przypadku po prostu należy uzupełnioną deklarację opatrzyć bezpiecznym podpisem elektronicznym. Ważne jest także to, że w przypadku korzystania z e-podpisu nie można skorzystać z aplikacji e-Deklaracje Desktop do złożenia deklaracji podatkowej PIT w drodze elektronicznej.

4 Na co trzeba uważać przy wypełnianiu i przesyłaniu zeznania przez internet?

Zasadniczo składanie deklaracji elektronicznie jest bardzo proste. To, na co warto zwrócić uwagę, to konieczność pobrania urzędowego poświadczenia odbioru (UPO). Należy pamiętać, że UPO jest jedynym dowodem potwierdzającym złożenie zeznania w formie elektronicznej. Oczywiście w przypadku składania e-deklaracji z użyciem e-podpisu warto pamiętać o tym, aby certyfikat będący częścią e-podpisu był ważny (zaktualizowany). I na koniec, warto podkreślić, że Ministerstwo Finansów udostępnia narzędzia do składania e-deklaracji. W żadnym przypadku narzędzia te nie wspierają samego procesu obliczania zobowiązania podatkowego lub nadpłaty. Te czynności należy wykonać samodzielnie albo za pomocą dedykowanego programu.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję

Reklama


Źródło:Dziennik Gazeta Prawna

Polecane

Reklama

 • PODATNIK(2011-01-03 08:50) Odpowiedz 00

  Witam ! Jest 03 stycznia 2011 r i po aktualizacji programu e-deklaracje nie ma nowych formularzy PIT 28 i innych podobno "aktywnych" od nowego roku. Tak na marginesie a co z PIT 28 A lub/i PIT 28 B ??? Pozdrawiam.

 • macgiwer(2011-01-04 10:30) Odpowiedz 00

  Podobnie jak jak powyżej po zainstalowaniu programy E-deklaracje wyświetlany jest do wypełnienia PIT 37,ale za 2009
  W MF ciągle jeszcze żyją przeszłością.

 • bolo(2011-01-04 10:56) Odpowiedz 00

  W MF ciągle żyją zieloną wyspą.

 • klops(2011-01-04 20:00) Odpowiedz 00

  na stronie e-deklaracje jest rozliczenie 2009

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Prawo na co dzień

Polecane

Reklama