statystyki

"Pełne odliczanie VAT od aut i paliwa jest za drogie"

autor: Marek Kutarba08.07.2009, 03:00
 • Wyślij
 • Drukuj

Rozmawiamy z MACIEJEM GRABOWSKIM, wiceministrem finansów - Przez najbliższe trzy lata nie będzie możliwe odliczenie VAT przy zakupie paliwa do samochodów osobowych. Z kolei odliczenie VAT od aut będzie przysługiwało wszystkim, ale w wysokości 60 proc., nie więcej niż 6 tys. zł.

reklamareklama


ROZMOWA

● Jest już gotowy projekt nowelizacji ustawy o VAT w zakresie odliczania podatku od zakupu samochodów i paliwa. Jakie będą nowe rozwiązania?

– Obecne rozwiązania nie przystają do rzeczywistości. Powrót samochodów z kratką po wyroku Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości wprowadził wiele zamieszania. Zależy nam na likwidacji absurdu, którego symbolem stało się ciężarowe porsche, jak i wyeliminowaniu wątpliwości podatników w tym zakresie. Przy projektowaniu nowego rozwiązania rozróżniliśmy dwie sprawy: odliczanie VAT od paliwa i od zakupu aut.

● Zacznijmy więc od odliczania VAT od paliwa.

– W tym przypadku chcemy skorzystać z art. 177 Dyrektywy 112 i wystąpiliśmy do Komitetu ds. VAT w UE z wnioskiem o konsultację o czasowe zawieszenie prawa do odliczania VAT od paliwa dla aut osobowych.

● Czym jest art. 177 dyrektywy?

– To przepis, który pozwala na zawieszenie odliczania VAT w przypadku złej koniunktury. Teraz ten argument jest jak najbardziej uzasadniony, bo mamy trudną sytuację gospodarczą.

● Czy Unia przyzna Polsce prawo do zawieszenia odliczania VAT od paliwa?

– Inne kraje Wspólnoty z tego rozwiązania korzystały i po konsultacji z Komitetem VAT wyłączały prawo do odliczeń. Nie sądzę, aby w przypadku Polski miało być inaczej.

● Na jaki okres odliczanie VAT od paliwa będzie zawieszone?

– Na lata 2010–2012. Okres zawieszenia rozpocząłby się 1 stycznia 2010 r. Na te trzy lata wrócimy do stanu sprzed grudnia 2008 r., kiedy nie można było odliczać VAT od paliwa.

● Czy to nie zwlekanie z podjęciem trudnej decyzji?

– Nie. Z jednej strony mamy trudną sytuację gospodarczą i kwestie budżetowe mają tu znaczenie. Z drugiej zaś nie chcemy zamykać furtki w postaci odliczania VAT od paliwa. Stąd trzyletni okres zawieszenia.

● A co z odliczaniem VAT od zakupu samochodów osobowych?

– Z samochodami jest inaczej. Zwrócimy się do organów unijnych o derogację w tym zakresie również na trzy lata, aby można było ograniczyć prawo do odliczenia do 60 proc. kwoty podatku naliczonego, nie więcej niż 6 tys. zł do tego rodzaju samochodów, które wskutek wyroku ETS uzyskały pełne odliczenie. Z tego, co wiemy, Komisja Europejska pozytywnie ocenia ten pomysł. W odróżnieniu od odliczania VAT od paliwa w tym przypadku zgodę na derogację – czyli przyznanie okresu przejściowego – muszą wyrazić wszystkie państwa UE.

● Ten przepis też będzie obowiązywał trzy lata?

– Tak, występujemy o derogację na taki okres.

● Podatnicy liczyli na pełne odliczenie VAT.

– W obecnej sytuacji budżetowej nie stać nas na takie rozwiązania. Dlatego decyzja uwzględnia zarówno plany likwidacji kratkowego absurdu i de facto dyskryminacji niekratkowych samochodów, jak i obecną sytuację gospodarczą. Samochody osobowe wykorzystywane są również do celów prywatnych, więc pełne odliczenie VAT trudno uzasadnić.

● Co stanie się 1 stycznia 2013 r.?

– Po raz kolejny będziemy musieli pochylić się nad odliczaniem VAT. Proponowane rozwiązania nie są docelowe

● Ile te zmiany będą kosztować?

– Gdyby zostawić obecne rozwiązania, do budżetu wpłynęłoby mniej o 1,3 mld zł.

● A co z używaniem aut służbowych do celów prywatnych?

– Tu wprowadzamy zmiany do ustawy o PIT i ustawy o CIT.

● Jakie to będą zmiany?

– Chcemy urealnić szacowanie nieodpłatnego świadczenia przy używaniu samochodu służbowego do celów prywatnych. Proponujemy wprowadzenie swoistego ryczałtu. Pracownikowi, który służbowe auto wykorzystuje do celów prywatnych, pracodawca będzie co miesiąc do przychodu dopisywał kwotę w wysokości 0,5 proc. wartości pojazdu. Gdy pracodawca nie będzie potrafił określić, który pracownik z samochodu korzysta prywatnie, będzie zobligowany dopisywać do swojego przychodu 1 proc. wartości pojazdu. To będą szacunki rzędu kilkuset złotych miesięcznie, określane od wartości początkowej pojazdu.

● Czyli lepiej, żeby pracodawca wiedział, jak wykorzystywany jest samochód firmowy?

– Podatnik będzie miał też możliwość wskazania, że nikt nie korzysta prywatnie ze służbowych pojazdów. Tą regulacją nie będą objęci podatnicy prowadzący firmy.

● Od kiedy wszystkie te zmiany zaczną obowiązywać?

– Od 1 stycznia 2010 r. Nie chcemy zaskakiwać podatników. Powinni mieć oni czas na przygotowanie się do zmian.

● A co z odliczaniem VAT do końca 2009 roku?

– Nadal obowiązuje kratka.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję


reklama • Wyślij
 • Drukuj
Źródło:GP

reklama

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut.

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Komentarze: 58

 • 1: partrickdevlin@mail.mn z IP: 216.118.255.* (2011-03-15 11:02)

  Dajemy pożyczki do każdej części świata. Oferujemy wszystkie rodzaje i typy
  kredytów z wygodnym plan spłaty, Nasza Oprocentowanie pożyczek jest
  3% rocznego z negocjacji trwania, niezależnie od lokalizacji lub
  sytuacji kredytowej, aby otrzymać kredyt dziś Email: partrickdevlin@mail.mn

 • 2: kazik z IP: 83.12.225.* (2010-05-20 23:02)

  niech zabiorą się za tych którzy pracują na czarno bez żadnych składek , sam znam takich kilku nastu

 • 3: Jaro z IP: 83.8.206.* (2009-08-10 14:20)

  wyprowadzam się z tego kraju - prowadzenie działalności to balans na linie pomiędzy normalnością a legalnością - płacę duże podatki a nie stać mnie na nic - chyba coś źle robię - uruchomię filię za granicą lub przeniosę tam firmę i tam będzie normalniej o 100% - a tu ministrowie niech wrócą do szkoły i nauczą się rządzić - rząd dla wyborców ??? czy wybrańców ???

 • 4: Marian z IP: 79.185.21.* (2009-07-19 10:15)

  To jest strzał w kolano dla MF , jeżeli trzeba będzie doliczać 0,5 % od wartosci pojazdu jako przychód to spadnie sprzedaż nowych -droższych aut i w sumie budżet znowu na tym straci !!!

 • 5: Justyn z IP: 79.186.127.* (2009-07-14 08:35)

  To szczyty hipokryzji. Jasio bije Karola a nie Józia. Trzeba to zmienić! Ma teraz bić obu! Taka jest interpretacja tego, ze kratka może odliczyć sobie VAT a reszta nie. A moze w drugą stronę, niech VAT w końcu stanie się VAT-em a nie ordynarną akcyzą.

 • 6: Mario201 z IP: 95.50.10.* (2009-07-10 23:00)

  Ja myślę, że pełne odliczanie VAT od kosztów też jest za drogie, proponuję z uwagi na potrzeby finansowe rządu wprowadzić łaskawie odliczenie 100% VAT od towarów handlowych i 50% VAT od innych wydatków.

 • 7: Wyzyskiwany VAT-wiec z IP: 89.77.253.* (2009-07-10 17:36)

  Mam tylko jedno pytanie: Jak długo mamy jeszcze płacić za istnienie świętych krów w polskiej gospodarce? Mam tu na myśli rolników, górników, gigantyczną rzeszę urzędników. Żądam również zrównania stawki VAT dla wszystkich działalności gospodarczych.

 • 8: serwisant1@poczta.onet.pl z IP: 83.22.224.* (2009-07-10 07:01)

  Do Marka : Masz rację! Dokładnie tak jak TY kombinuje ,ale nie odważyłem się na takie rozwiązanie.Jak minister myśli ,że coś wymyśli to sie zdziwi . Na rakiete jest antyrakieta.Tylko miało już byc normalnie.Oczywiście Rząd wyważa otwarte drzwi a wystarczy skorzystać z gotowych rozwiązań z prawa brytyjskiego i dostosować do naszych polskich warunków.Mniej roboty a efekt lepszy.

 • 9: Marek z IP: 91.94.231.* (2009-07-09 00:36)

  Do ministra:
  Ja w tym roku kupuję nowego Range Rover i ma w d.. to co zrobicie kr..tyni w przyszłym roku ( choć planowałęm zakup w styczniu).
  Jak będzie problem z odliczaniem Vat od paliwa to kupię starego diesla dostawczego i będę na niego brał całe paliwo (no prawie całe) z Range Rovera.
  Do tego w związku z waszymi działaniami (wy psełdo liberałowie) założyłem spółkę w państwie o bardzo niskich podatkach i z terenu tego państwa działam w Polsce.
  A pieniędzy oszczędzonych nie spalam w kominku ani nie zakopuję w ziemi tylko kupuję inne dobra jak choćby drogi alkohol (akcyza i VAT) oraz artykuły obłożone jednym z najwyższych podatków VAT w Europie ale wy tego nie zrozumiecie jak buduje się dobrobyt.
  Niestety banda urzędników jaka jest w Polsce musi ciągle uzasadniać konieczność swojego istnienia!
  A wystarvcz nic innego jak przetłumaczyć gotowe ustawy z języka niemieckiego czy angielskiego aby mieć dobre prawo oraz sprawne państwo!
  No nic róbcie tak dalej a na pewno w następnych wyborach na was zagłosuję ja oraz moja rodzina plus kilkudziesięciu znajomych.

 • 10: Marek z IP: 91.94.231.* (2009-07-09 00:19)

  Do admina:
  To już słowa g..wniarzu nie można napisać taką mamy aż poprawność polityczną?

Dowiedz się więcej

Prawo na co dzień

Galerie

reklama