statystyki

Czy można odliczyć VAT na podstawie paragonu

20.01.2011, 03:00; Aktualizacja: 20.01.2011, 20:10
  • Wyślij
  • Drukuj

Odliczenie naliczonego VAT zależy od prawidłowej faktury. Jednym z warunków skorzystania z prawa do odliczenia naliczonego podatku od towarów i usług jest posiadanie prawidłowo wystawionej faktury VAT. Wynika to z przepisów ustawy o VAT (Dz.U. z 2004 r. nr 54, poz. 535 z późn. zm.) i ma swoje źródło w przepisach wspólnotowych.

Ustawa o VAT wskazuje, że prawo do pomniejszenia podatku należnego o kwotę podatku naliczonego powstaje w rozliczeniu za okres, w którym podatnik otrzymał fakturę. Oznacza to zatem, że posiadanie faktury jest warunkiem odliczenia podatku.

Także art. 178 Dyrektywy 112 reguluje, że w celu dokonania odliczenia w związku z nabyciem towarów lub usług podatnik musi posiadać fakturę wystawioną zgodnie z odpowiednimi przepisami. Zwrócił na to również uwagę Trybunał Sprawiedliwości UE w wyroku Terra Baubedarf-Handel GmbH (C-152/02).

Z kolei faktura powinna zawierać określone dane, których nie zawiera paragon. Należą do nich przede wszystkim dane identyfikujące nabywcę.

Oprócz faktur w ścisłym znaczeniu odliczenia VAT można dokonać na podstawie dokumentów uznanych przez przepisy szczególne za faktury, czyli na podstawie niektórych biletów jednorazowych uprawniających do przejazdu na odległość nie mniejszą niż 50 km oraz zawierających odpowiednie dane dowodów zapłaty za przejazdy autostradami płatnymi.

not. EM

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję  • Wyślij
  • Drukuj
Źródło:Dziennik Gazeta Prawna
czytaj więcej w e-DGPczytaj więcej w e-DGP

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut.

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Komentarze: 1

  • 1: gosc z IP: 193.120.46.* (2011-09-08 13:36)

    wszystko to prawda...brakuje jedynie odpowiedzi na pytanie.

Dowiedz się więcej

Prawo na co dzień

Galerie