statystyki

Czy można odliczyć VAT na podstawie paragonu

20.01.2011, 03:00; Aktualizacja: 20.01.2011, 20:10

Odliczenie naliczonego VAT zależy od prawidłowej faktury. Jednym z warunków skorzystania z prawa do odliczenia naliczonego podatku od towarów i usług jest posiadanie prawidłowo wystawionej faktury VAT. Wynika to z przepisów ustawy o VAT (Dz.U. z 2004 r. nr 54, poz. 535 z późn. zm.) i ma swoje źródło w przepisach wspólnotowych.

Reklama


Reklama


Ustawa o VAT wskazuje, że prawo do pomniejszenia podatku należnego o kwotę podatku naliczonego powstaje w rozliczeniu za okres, w którym podatnik otrzymał fakturę. Oznacza to zatem, że posiadanie faktury jest warunkiem odliczenia podatku.

Także art. 178 Dyrektywy 112 reguluje, że w celu dokonania odliczenia w związku z nabyciem towarów lub usług podatnik musi posiadać fakturę wystawioną zgodnie z odpowiednimi przepisami. Zwrócił na to również uwagę Trybunał Sprawiedliwości UE w wyroku Terra Baubedarf-Handel GmbH (C-152/02).

Z kolei faktura powinna zawierać określone dane, których nie zawiera paragon. Należą do nich przede wszystkim dane identyfikujące nabywcę.

Oprócz faktur w ścisłym znaczeniu odliczenia VAT można dokonać na podstawie dokumentów uznanych przez przepisy szczególne za faktury, czyli na podstawie niektórych biletów jednorazowych uprawniających do przejazdu na odległość nie mniejszą niż 50 km oraz zawierających odpowiednie dane dowodów zapłaty za przejazdy autostradami płatnymi.

not. EM

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję

Reklama


Źródło:Dziennik Gazeta Prawna

Polecane

Reklama

  • gosc(2011-09-08 13:36) Odpowiedz 00

    wszystko to prawda...brakuje jedynie odpowiedzi na pytanie.

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Prawo na co dzień

Polecane

Reklama