statystyki

Ściąganie długu zawsze podlega VAT

23.02.2010, 03:00; Aktualizacja: 23.02.2010, 10:10

Każdy przypadek, gdy przejęcie długu następuje w celu jego wyegzekwowania, podlega opodatkowaniu VAT.

Reklama


Reklama


Naczelny Sąd Administracyjny uwzględnił skargę kasacyjną ministra finansów dotyczącą interpretacji podatkowej. Sąd uznał, że podatnik, który kupuje na podstawie umowy przelewu wierzytelność w celu jej wyegzekwowania, musi zapłacić VAT. Jak wyjaśnił sędzia Tomasz Kolanowski, ustawodawca zdecydował, że w każdym przypadku, gdy przejęcie długu następuje w celu jego wyegzekwowania, to taka czynność podlega VAT. NSA nie zgodził się, że osoba, która nabywa taki dług i będzie go ściągać dla siebie, nie podlega opodatkowaniu.

We wniosku o interpretację spółka wyjaśniła, że ma zamiar nabyć na podstawie umowy przelewu wierzytelność na 10 tys. zł za cenę 1 tys. zł. Wierzytelność jest przeterminowana i została potwierdzona przez sąd. Dług będzie egzekwowany tylko na konto spółki, która nie będzie się w żaden sposób rozliczać ze zbywcą wierzytelności.

Organ podatkowy nie zgodził się z podatniczką, że taka cesja nie będzie podlegała VAT. Jednak sąd I instancji uznał, że spornej cesji nie można zaklasyfikować jako usługi ściągania długów. W jego ocenie opodatkowaniu podlega taka sytuacja, gdy usługodawca ściąga dług dla usługobiorcy, a nie dla siebie. NSA nie zgodził się jednak z taką wykładnią przepisów. Wyrok jest prawomocny.

Sygn. akt I FSK 2104/08

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję

Reklama


Źródło:Dziennik Gazeta Prawna

Polecane

Reklama

 • Jerzy Halama(2010-03-03 19:02) Odpowiedz 00

  Przeczytawszy artykuł można mieć pewność, że NSA w prawomocnym wyroku orzekł, że "Każdy przypadek, gdy przejęcie długu następuje w celu jego wyegzekwowania, podlega opodatkowaniu VAT."

  Otóż autorka podaje nieprawdę!!!

  W wyroku NSA jedynie uchylił zaskarżony wyrok (III SA/Wa 783/08) i sprawę przekazał WSA w Warszawie do ponownego rozpoznania. Wyrok w tym zakresie jest rzeczywiście prawomocny. Zatem twierdzenie autorki, że "Każdy przypadek, gdy przejęcie długu następuje w celu jego wyegzekwowania, podlega opodatkowaniu VAT" jest co najmniej przedwczesne, ale też wewnętrznie sprzeczne, o czym poniżej.
  Konsekwentnie nieprawdą jest, aby NSA uwzględnił skargę kasacyjną ministra finansów dotyczącą interpretacji podatkowej. Sąd nie rozstrzygnął co do meritum owej skargii pozostawiając to WSA w Warszawie. Też nieprawdą jest, aby Sąd uznał, że podatnik, który kupuje na podstawie umowy przelewu wierzytelność w celu jej wyegzekwowania, musi zapłacić VAT. Sprawa będzie rozpatrywana ponownie przez WSA w Warszawie.
  Nie sądzę też, aby było prawdą, jak twierdzi autorka, że sędzia wyjaśnił, "że w każdym przypadku, gdy przejęcie długu następuje w celu jego wyegzekwowania, to taka czynność podlega VAT". Przy czym nie chodzi tutaj o samo rozstrzygnięcie, które gdyby się utrzymało byłoby absurdalne, ale o definicje, jakie miał użyc sędzia. Otóż czym innym jest "przejęcie długu" a czym innym jest "przejęcie (nabycie) wierzytelności". Gdyby zatem sędzia orzekający w NSA nierozróżniał tych pojęć... oznaczałoby, że powinen wrócić na II rok studiów prawniczych na wykłady z prawa cywilnego.
  W ogólności "przejęcie długu" może nastąpić na zasadach opisanych w Kodeksie cywilnym. Jednakże taka osoba (wstępująca w obowiązki dłużnika) mogłaby jedynie spłacić dług ale na pewno nie miałaby żadnej możliowści "egzekwowania długu" jak twierdzi autorka. I odwrotnie, osoba, która chce wyegzekwować dług - wyegzekwować przysługującą jej należność, musiałaby najpierw nabyć wierzytelność, a więc prawo do żądania od dłużnika spełnienia określonego świadczenia, ale na pewno nie mogłaby "nabyć dług", czy też, jak podaje autorka - "przejąć dług".
  Na marginesie tej sprawy zadziwiające jest jak wielu autorów publikujących specjalistyczne artykuły związane z obrotem wierzytelnościami i windykacją używa zamiennie i bez zrozumienia wyrażeń "dług" i "wierzytelność". Oczywiście bardziej zadziwiające jest, że na to pozwalają ich wydawcy.

 • ja(2011-04-22 11:09) Odpowiedz 00

  przejęcie długu to nie to samo co przelew wierzytelności, w pierwszy przypadku to zmiana dłużnika w drugim wierzyciela.

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Prawo na co dzień

Polecane

Reklama