statystyki

Jak rozliczyć przekazanie materiałów informacyjnych dotyczących prowadzonej działalności

autor: Marcin Szymankiewicz10.10.2016, 09:57; Aktualizacja: 10.10.2016, 11:10
podatki, formularz, kalkulator

Fakt, że spółka odliczyła podatek naliczony od przekazanych nieodpłatnie materiałów, nie oznacza, że nieodpłatne ich przekazanie należy objąć VATźródło: ShutterStock

ABC sp. z o.o. (podatnik VAT czynny) zajmuje się produkcją mebli (kuchennych, do sypialni, do salonu, dziecięcych). Spółka poniosła 3 października 2016 r. wydatki na nabycie katalogów, broszur i ulotek o charakterze informacyjnym w łącznej wysokości 6150 zł. Wydatki te zostały udokumentowane fakturą wystawioną przez kontrahenta i otrzymaną przez spółkę 3 października 2016 r. VAT od ich nabycia zostanie odliczony w deklaracji VAT-7 za październik 2016 r., a kwota netto zaliczona we wrześniu 2016 r. do kosztów podatkowych. Większość katalogów oraz broszur i ulotek została w połowie października 2016 r. nieodpłatnie przekazana (przesłana za pomocą firm kurierskich) do kontrahentów (sklepy meblowe). Pozostałe katalogi, broszury i ulotki zostały przekazane w połowie października 2016 r. do własnego sklepu firmowego w celu udostępnienia klientom indywidualnym. Jak spółka powinna rozliczyć na gruncie VAT i CIT nieodpłatne przekazanie tych katalogów, broszur i ulotek informacyjnych kontrahentom (sklepy meblowe) oraz nieodpłatne przekazanie ich do własnego sklepu firmowego? VAT i zaliczki na CIT spółka rozlicza za okresy miesięczne.

Reklama


Przez towary rozumie się rzeczy oraz ich części, a także wszelkie postacie energii (zob. art. 2 pkt 6 ustawy o VAT). Zaś przez odpłatną dostawę towarów na terytorium kraju, stosownie do art. 7 ust. 2 ustawy o VAT, rozumie się również przekazanie nieodpłatnie przez podatnika towarów należących do jego przedsiębiorstwa, w szczególności:

1) przekazanie lub zużycie towarów na cele osobiste podatnika lub jego pracowników, w tym byłych pracowników, wspólników, udziałowców, akcjonariuszy, członków spółdzielni i ich domowników, członków organów stanowiących osób prawnych, członków stowarzyszenia,

2) wszelkie inne darowizny

– jeżeli podatnikowi przysługiwało, w całości lub w części, prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego z tytułu nabycia, importu lub wytworzenia tych towarów lub ich części składowych.

Warunkiem opodatkowania dostaw we wszystkich tych przypadkach jest przysługiwanie prawa do odliczenia podatku naliczonego w całości lub w części od towarów, które są przedmiotem nieodpłatnego przekazania, zużycia na cele osobiste lub darowizny. Nie jest natomiast konieczne skorzystanie z tego prawa, wystarcza sam fakt, że prawo takie podatnikowi przysługiwało.

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że spółce przysługiwało prawo do odliczenia podatku naliczonego z tytułu nabycia przedmiotowych materiałów informacyjnych (katalogi, broszury, ulotki) i z prawa tego skorzystała w deklaracji VAT-7 za październik 2016 r., a zatem spełniony jest podstawowy warunek opodatkowania nieodpłatnego przekazania towarów.

Fakt, że spółka odliczyła podatek naliczony od przekazanych nieodpłatnie materiałów, nie oznacza, że nieodpłatne ich przekazanie należy objąć VAT.


Pozostało jeszcze 69% treści

Czytaj wszystkie artykuły
Miesiąc 97,90 zł
Zamów abonament

Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję
Więcej na ten temat

Reklama


Artykuły powiązane

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Prawo na co dzień

Polecane

Reklama