statystyki

PIT: Zaległe składki to przychód dla byłego zatrudnionego

autor: Agnieszka Pokojska29.09.2016, 07:58; Aktualizacja: 29.09.2016, 09:02
kalkulator, tabela, podatki

Naczelny Sąd Administracyjny orzekł 27 października 2015 r. (sygn. akt II FSK 1891/13), że pracownicy nie mają żadnego trwałego przysporzenia majątkowego z tego tytułu, że szef opłaci za nich zaległe składki ZUS.źródło: ShutterStock

Podatnik musi zapłacić PIT od opłaconych przez pracodawcę zaległych składek ZUS. To kolejna interpretacja, w której fiskus konsekwentnie pomija korzystny dla podatników wyrok NSA.

Naczelny Sąd Administracyjny orzekł 27 października 2015 r. (sygn. akt II FSK 1891/13), że pracownicy nie mają żadnego trwałego przysporzenia majątkowego z tego tytułu, że szef opłaci za nich zaległe składki ZUS.

Sąd przypomniał, że potrącanie składek z wynagrodzenia jest obowiązkiem płatnika, czyli firmy, a nie pracownika. Jeśli więc pracodawca robi to po latach, z opóźnieniem, to wykonuje własny obowiązek.

NSA zwrócił też uwagę na to, że wypłacone pracownikowi wynagrodzenie (z zaniżoną kwotą składek) zostało już raz opodatkowane. Dlatego, według sądu, potrącanie podatku od opłaconych przez pracodawcę zaległych składek prowadzi do powtórnego opodatkowania tych samych kwot.


Pozostało jeszcze 68% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane