statystyki

Bez trzeciego PIT od opcji menedżerskich

autor: Patrycja Dudek24.08.2016, 07:21; Aktualizacja: 24.08.2016, 08:53
Fiskus stwierdził, że danina jest płatna trzy razy: przy otrzymaniu samych opcji, przy ich zamianie na akcje oraz przy sprzedaży papierów.

Fiskus stwierdził, że danina jest płatna trzy razy: przy otrzymaniu samych opcji, przy ich zamianie na akcje oraz przy sprzedaży papierów.źródło: ShutterStock

Pracownik, któremu firma nieodpłatnie przekaże opcje na akcje, nie musi płacić podatku od samego ich otrzymania – orzekł Naczelny Sąd Administracyjny. Stwierdził on, że otrzymanie opcji, które dopiero po ustalonym czasie mogą być sprzedane lub wymienione na papiery wartościowe, nie powoduje powstania przychodu z nieodpłatnych świadczeń. Powód: pracownik nie może nimi dysponować jak właściciel.

Reklama


Jeszcze wczoraj istniało ryzyko, że sąd kasacyjny orzeknie inaczej i przez to opcje menedżerskie staną się mniej opłacalne. NSA utemperował jednak zapędy fiskusa, który chciałby aż trzech podatków od akcji nabywanych w ramach pracowniczych programów motywacyjnych.


Pozostało jeszcze 64% treści

Czytaj wszystkie artykuły
Miesiąc 97,90 zł
Zamów abonament

Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Więcej na ten temat

Reklama


Artykuły powiązane

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane

Reklama