statystyki

Wystawka przed kioskiem jest obłożona opłatą tak jak na targowisku

autor: Łukasz Zalewski07.07.2016, 07:46; Aktualizacja: 07.07.2016, 10:19

Zwolniona z opłaty targowej jest sprzedaż na gruncie dzierżawionym od gminy. Jeśli jednak podatnik wykracza poza ten teren, musi uiścić daninę – orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Szczecinie.

Sprawa dotyczyła podatniczki, która sprzedawała towary w kiosku oraz na wystawce przed nim. Grunt, na którym stał ten kiosk, dzierżawiła od gminy. Inkasent, którego zadaniem był pobór opłaty targowej w miejscach sprzedaży, uznał że podatniczka powinna uiścić daninę od wystawki. Gdy ta odmówiła, wójt gminy wydał decyzję, w której określił jej wysokość opłaty targowej. Stwierdził, że wystawka, na której podatniczka reklamuje sprzedawane towary, jest elementem miejsca dokonywania sprzedaży. Jest to sprzedaż na targowisku, a więc podlega opłacie. Jej wysokość jest uzależniona od powierzchni, którą zajmuje sprzedający.

Tego samego zdania było samorządowe kolegium odwoławcze, a rację obu organom przyznał Wojewódzki Sąd Administracyjny w Szczecinie. Wyjaśnił, że zgodnie z art. 15 ust. 2 ustawy o podatkach i opłatach lokalnych, targowiskami są wszelkie miejsca, w których prowadzona jest sprzedaż. Chodzi więc o miejsce, którego lokalizację wyznacza gmina, jak i każde inne, mimo że formalnie nie jest ono przez gminę oznaczone jako targowisko. Może być nim więc np. hala targowa, dom handlowy, plac, chodnik, pas przydrożny, o ile w tych miejscach prowadzona jest sprzedaż.

Co więcej, opłatę targową pobiera się niezależnie od należności za korzystanie z urządzeń targowiska oraz za inne usługi świadczone przez prowadzącego targowisko – dodał sąd.


Pozostało jeszcze 49% treści

Czytaj wszystkie artykuły
Miesiąc 97,90 zł
Zamów abonament

Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane