Przedsiębiorca okresowo świadczący usługi medyczne na Wyspach Brytyjskich nie musi rozliczać uzyskanego tam dochodu w Polsce – wyjaśnił dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach.
Chodziło o lekarkę, która zarabiała zarówno na etacie w szpitalu, jak i prowadziła indywidualną działalność gospodarczą. Dochody z tego ostatniego źródła rozliczała według 19-proc. stawki liniowej. Niezależnie od tego kobieta zaczęła dorabiać jako lekarz radiolog w Wielkiej Brytanii. Świadczyła usługi na rzecz co najmniej kilku placówek medycznych, ale nigdy nie przebywała tam dłużej niż trzy miesiące.
Kontrakt za każdym razem załatwiała jej agencja pośrednictwa pracy, która wymagała, aby kobieta zarejestrowała działalność gospodarczą także za granicą. Lekarka tak właśnie zrobiła. Jako adres firmy podała lokal, w którym zamieszkiwała podczas pobytu w Wielkiej Brytanii.
Sądziła, że zagraniczne dochody nie będą opodatkowane w Polsce. Osiągnie je bowiem za pośrednictwem zakładu, a to oznacza, że zgodnie z art. 7 brytyjsko-polskiej konwencji o unikaniu podwójnego opodatkowania daninę od uzyskanego dochodu będzie mógł pobrać tylko ten kraj, w którym taka stała placówka funkcjonuje. Lekarka przypomniała, że zgodnie z definicją zawartą w Modelowej Konwencji OECD zakładem jest każde miejsce, które podatnik regularnie wykorzystuje do wykonywania wolnego zawodu lub innej samodzielnej działalności. Może to być więc także gabinet lekarski. Taka stała placówka może istnieć również wtedy, gdy nie ma żadnych pomieszczeń lub gdy nie są one wymagane do prowadzenia działalności przedsiębiorstwa. Wystarczy posiadanie pewnej przestrzeni do własnej dyspozycji – dodała kobieta. Podkreśliła też, że nie ma znaczenia, czy przedsiębiorstwo jest właścicielem, czy najemcą lokalu, środków lub urządzeń, czy dysponuje nimi w inny sposób. Tak właśnie jest w jej sprawie – uznała. To oznacza, że zgodnie z art. 22 ust. 2 lit. a i c brytyjsko-polskiej konwencji nasz kraj powinien zwolnić z podatku dochody, które są opodatkowane tylko w drugim państwie. Miałyby one tylko wpływ na stawkę daniny pobieranej od dochodów krajowych. Jednak kobieta przypomniała, że zgodnie z art. 30c ust. 6 ustawy o PIT dochodów z firmy nie łączy z tymi opodatkowanymi według skali. To jej zdaniem oznacza, że zagraniczny zarobek nie powinien w ogóle wpłynąć na wysokość podatku w Polsce i nie musi być tu wykazywany w zeznaniu rocznym.
Dyrektor katowickiej izby zgodził się ze wszystkimi argumentami kobiety.
Interpretacja dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach z 18 maja 2016 r., nr IBPB-1-1/4511-189/16/BK.