statystyki

Jak ująć refundację kosztów zakupu okularów korygujących lub soczewek

autor: Elżbieta Gaździk09.05.2016, 11:52; Aktualizacja: 09.05.2016, 12:09
W przypadku zapewnienia przez pracodawcę okularów korygujących wzrok do pracy przy monitorach ekranowych poprzez refundację u pracownika powstanie przychód, który jednak na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 11 ustawy o PIT jest zwolniony z opodatkowania

W przypadku zapewnienia przez pracodawcę okularów korygujących wzrok do pracy przy monitorach ekranowych poprzez refundację u pracownika powstanie przychód, który jednak na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 11 ustawy o PIT jest zwolniony z opodatkowaniaźródło: ShutterStock

W jednostce budżetowej nie mamy uregulowanych zasad zwrotu pracownikowi pracującemu przy komputerze wydatków na zakup okularów. Jak należy to zrobić? Czy taka kwota zwrotu jest zwolniona ze składek ZUS i podatku dochodowego? Jak zaksięgować zwrot pracownikowi takich wydatków na zakup okularów korygujących wzrok?

Reklama


Rozporządzenie ministra pracy i polityki socjalnej w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy na stanowiskach wyposażonych w monitory ekranowe w par. 8 ust. 2 zobowiązuje pracodawcę do zapewnienia pracownikom okularów korygujących wzrok, zgodnie z zaleceniem lekarza, jeżeli wyniki badań okulistycznych przeprowadzonych w ramach profilaktycznej opieki zdrowotnej wykażą potrzebę ich stosowania podczas pracy przy obsłudze monitora ekranowego. Rozporządzenie nie określa jednak sposobu ani częstotliwości dokonywania zakupu okularów korygujących czy ich refundacji. Dlatego pracodawca zagadnienie to powinien uregulować w wewnętrznych przepisach obowiązujących w jednostce. Przepisy te mogą określać, że zapewnienie pracownikom okularów korygujących wzrok do pracy przy monitorach ekranowych będzie następowało poprzez:

● zapewnienie okularów korygujących przez pracodawcę,

● refundację kosztów zakupu okularów korygujących do wysokości określonej w wewnętrznych przepisach na podstawie wniosku o refundację kosztów zakupu okularów złożonego przez pracownika, popartego załączoną fakturą, potwierdzającą zakup okularów; przy przyjęciu tego sposobu pracodawca winien pamiętać, aby wysokość środków, do jakiej ma zamiar dokonać refundacji, była ustalona na takim poziomie, który umożliwi zakup okularów adekwatnych do zaleceń lekarza.

Ze zwolnieniem...

W przypadku zapewnienia przez pracodawcę okularów korygujących wzrok do pracy przy monitorach ekranowych poprzez refundację u pracownika powstanie przychód, który jednak na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 11 ustawy o PIT jest zwolniony z opodatkowania. Potwierdza to również ogólna interpretacja ministra finansów z 16 marca 2011 r., znak DD3/033/30/CRS/11/95, wydana w tej sprawie. Rozwiązała ona wątpliwości powstałe na skutek wcześniej wydanej interpretacji z 20 grudnia 2010 r., znak DD3/033/179/CRS/10/PK-44, a w której stwierdzono, że „w sytuacji zwrotu pracownikowi poniesionych przez niego kosztów zakupu okularów korekcyjnych pracodawca jest zobowiązany doliczyć kwotę tego zwrotu do przychodów ze stosunku pracy oraz obliczyć, pobrać i wpłacić zaliczkę na podatek dochodowy”.


Pozostało jeszcze 82% treści

Czytaj wszystkie artykuły
Miesiąc 97,90 zł
Zamów abonament

Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję
Więcej na ten temat

Reklama


Artykuły powiązane

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Prawo na co dzień

Polecane

Reklama