statystyki

Poradnia podatkowa z 25 marca 2016 r.

autor: _25.03.2016, 07:20; Aktualizacja: 25.03.2016, 07:50
Kasa fiskalna Elzab K10

Ulga przysługuje tylko przy zakupie kas w związku z realizacją powstającego po raz pierwszy u podatnika obowiązku ewidencjonowaniaźródło: Materiały Prasowe

  • Czy podatnik może skorzystać z ulgi na zakup kasy, jeżeli przez długie lata wykonywał usługi nieobjęte obowiązkiem takiego ewidencjonowania?
  • Jak traktować zakup kolejnych kas w sytuacji rozszerzenia zakresu prowadzonej już działalności?

Podatnik prowadzi działalność gospodarczą w zakresie doradztwa podatkowego. Począwszy od 2007 r. aż do listopada 2015 r., świadczył usługi doradztwa wyłącznie na rzecz podmiotów będących zarejestrowanymi podatnikami VAT. Wystawiał więc faktury VAT. W listopadzie 2015 r. przyjął – po raz pierwszy od daty rozpoczęcia działalności – zlecenie od osoby fizycznej nieprowadzącej działalności gospodarczej, niebędącej podatnikiem VAT. W związku z tym, jak również ze względu na możliwe ewentualne zlecenia od innych osób niebędących podatnikami VAT, doradca kupił i zainstalował kasę rejestrującą.

Nigdy wcześniej nie miał takiego obowiązku. Dopełnił wszystkich warunków skorzystania z ulgi wynikających z par. 2 rozporządzenia z 27 grudnia 2010 r. Czy w takiej sytuacji może odliczyć od podatku należnego 90 proc. jej ceny netto (nie więcej jednak niż 700 zł)?

Tak. Ulga przysługuje tylko przy zakupie kas w związku z realizacją powstającego po raz pierwszy u podatnika obowiązku ewidencjonowania, a w tym wypadku warunek ten jest spełniony. Jeśli zatem doradca, przed terminem rozpoczęcia ewidencjonowania obrotu, złożył pisemne zgłoszenie o liczbie kas rejestrujących i miejscu ich używania, a sama kasa spełnia funkcje wymienione w art. 111 ust. 6a ustawy o VAT oraz kryteria i warunki techniczne, którym urządzenia te muszą odpowiadać, to nie ma przeszkód do skorzystania z odliczenia. Potwierdza to również interpretacja dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z 22 stycznia 2016 r. (nr IPPP2/4512-1085/15-2/JO).

Jeżeli podatnik zamierza stosować tylko jedną kasę rejestrującą, to może ją zgłosić naczelnikowi urzędu skarbowego na formularzu zgłoszenia o miejscu instalacji. Warunkiem jest tylko, żeby złożył to zgłoszenie przed terminem obowiązkowego rozpoczęcia ewidencjonowania za pomocą kasy.


Pozostało jeszcze 71% treści

Czytaj wszystkie artykuły
Miesiąc 97,90 zł
Zamów abonament

Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane