statystyki

Celnicy chcą przekonać Jarosława Kaczyńskiego do rezygnacji z KAS

autor: Mariusz Szulc16.03.2016, 07:18; Aktualizacja: 16.03.2016, 09:16
dokumenty, urząd, archiwum

Reforma, którą szykuje Ministerstwo Finansów, przewiduje ujednolicenie struktury fiskusa na bazie izb i urzędów celnych, izb i urzędów skarbowych oraz urzędów kontroli skarbowejźródło: ShutterStock

Utworzenie Krajowej Administracji Skarbowej (KAS) to niepotrzebna rewolucja, która zagrozi wpływom budżetowym. Lepszym rozwiązaniem jest konsolidacja systemów komputerowych – apeluje Związek Zawodowy Celników w liście do prezesa PiS.

reklama


reklama


W dokumencie przesłanym także do wiadomości prezydenta i najważniejszych członków rządu związkowcy wyrażają rozczarowanie tym, że po zmianie władzy nie została zaostrzona polityka fiskalna wobec oszustów ani uszczelnione granice naszego kraju.

Twierdzą, że mają analizy doświadczonych funkcjonariuszy Służby Celnej, z których wynika, że samo uszczelnienie granicy, walka z przemytem i oszustwami w zakresie wyrobów akcyzowych i hazardu mogą dać budżetowi dodatkowe 15 mld zł. Tyle samo, ile Ministerstwo Finansów chce uzyskać w tym roku z uszczelnienia wszystkich podatków. Realnie więc ta kwota może być o wiele wyższa – uważają związkowcy. Przypominają, że w ostatnich latach Służba Celna wnosiła do budżetu około 90 mld zł, czyli 33 proc. wszystkich jego dochodów. Jej rola może być jednak ich zdaniem zagrożona przez plany resortu.

Chodzi o przewidziane na 1 stycznia 2017 r. utworzenie Krajowej Administracji Skarbowej. Reforma, którą szykuje Ministerstwo Finansów, przewiduje ujednolicenie struktury fiskusa na bazie izb i urzędów celnych, izb i urzędów skarbowych oraz urzędów kontroli skarbowej. W zamian mają funkcjonować izby administracji skarbowej, którym podlegałyby urzędy administracji skarbowej oraz urzędy celno-skarbowe. W konsekwencji wrócić może sytuacja sprzed 2003 r., gdy za wpływy z akcyzy odpowiadali urzędnicy skarbowi i traktowali je po macoszemu. To zaś nie przełoży się na dodatkowe wpływy do budżetu, a wręcz może zagrozić tym uzyskiwanym dotychczas. Zamiast więc likwidować Służbę Celną celnicy proponują jej zreformowanie i wzmocnienie roli. Dobrym rozwiązaniem byłaby też konsolidacja systemów komputerowych i ujednolicenie nadzoru nad poborem wszystkich należności dzięki wymianie informacji między poszczególnymi pionami fiskusa a Służbą Celną. Odpowiadać za to mogłaby Komenda Główna – KAS o pozycji podobnej do międzywojennego Naczelnego Zarządu Ceł.

Związkowcy zwracają uwagę, że proponowane przez nich rozwiązania przyniosą budżetowi dodatkowe wpływy i nie wiążą się z kosztami. Tego nie zapewnia utworzenie KAS.

Wątpliwości związkowców podziela Sylwester Witalis, doradca podatkowy i partner w kancelarii KDCP. – Reforma w jej pierwszych latach będzie skutkować problemami dla administracji i przedsiębiorców. Efektywność Służby Celnej będzie równana w dół – twierdzi ekspert. Jego zdaniem lepszym wyjściem jest pozostawienie autonomicznej i zreformowanej Służby Celnej. – Przy czym autonomię można odpowiednio kształtować – dodaje. 

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję

reklama


Źródło:Dziennik Gazeta Prawna

Polecane

reklama

  • Tomek(2016-03-16 14:35) Odpowiedz 537

    przciez tak gleboka zmiana mus spowodowac spadek wplywow, przynajmniej na poczatku. Poza tym KOSZTY!. Celnicy maja racje, wystarczy polaczyc systemy komputerowe.

  • mafia w MF rządzi(2016-03-16 15:39) Odpowiedz 443

    Mafia z MF jak zwykle jest nie do ruszenia!!! Partie rządzące się zmieniają a różnorodne lobby żerujące na słabości aparatu kontroli w szczególności tych pod kontrolą celników celowo wpływają na degradacje SC, ponieważ czerpią z tego gigantyczne korzyści kosztem skarbu państwa. Kiedy wreszcie pan Jarosław Kaczyński powoła obiecana komisję śledczą dotyczącą nieprawidłowości w zarządzaniu poborami podatków szczególnie VAT-u ale i hazardu-gdzie nieprawidłowości są gigantyczne oraz akcyzy-przecież akcyza od alkoholu czy papierosów to gigantyczne pieniądze -dlaczego kolejne rządy lekceważą działanie takich służb jak SC celowo dążąc do ich degradacji zamiast wzmocnienia??

  • skarbowiec(2016-03-16 20:21) Odpowiedz 391

    PiS "dobrze" zaczął "reformę" w skarbówce!! Wprowadził zakupiony przez PO za 280 mln z system SSP, który NIE DZIAŁA!!!!!!!!!!! Żeby było śmieszniej ten system wprowadzono TYLKO do US-ów i (jak na razie) "obsługuje" tylko podatki gminne, tj. PCC, SD (spadki i darowizny) i KP (kartę podatkową). W MF zrobili "audty" tego badziewia i wyszło im, że system jest świetny i działa???!!! Nie ma ANI JEDNEGO URZĘDU SKARBOWEGO, który bez problemów obsługuje ten SSP. Podam przykład: wystawienie upomnienia w Poltax 2B trwa 5 sekund, w SSP 30 minut, wystawienie tytułu wykonawczego jeszcze dłużej, a w Poltaxie 2B - 10 sekund. Sporządzenie np. wystąpienia do organu samorządowego (niezbędne w przyp. np. rozłożenia na raty podatku SD) i wygenerowanie takiego dokumentu zajmuje pół dnia (dosłownie!!), a w zwykłym wordzie 5 minut. Ściągalność tych podatków spadła o 95%. "Podręczniki" do SSP poniżej krytyki - 600 stron bełkotu. Urzędnicy zamiast pracować usiłują "poznać" ten syf SSP. Marnotrawstwo czasu i pieniędzy!!! Wiceminister Raczkowski miał ugruntowany pogląd: " gdyby to ode mnie zależało natychmiast bym go (SSP) wycofał"... ale p. Raczkowskiego już się pozbyli. Jak obejmą SSP VAT i podatki dochodowe, to wpływy zdecydowanie spadną, bo urzędy po prostu staną się niewydolne!!!!!!!! Zamiast wydawać 300 mln zł na zakup tego badziewia (działa w USA w 1 małym stanie i obsługuje 1 mały podatek!!!), trzeba było dać wreszcie podwyżki pracownikom, którzy od 2008 r. nie mieli nawet waloryzacji poborów o stawkę inflacji... Ale kupieni "audytorzy" (wskazani przez nabywców SSP)ocenili, że system jest świetny... tylko dlaczego nie wprowadzono go ani do izb skarbowych, ani do ministerstwa??????? Wtedy bez kosztownego audytu okazałoby się, że to niewypał i nie ma mowy, żeby się sprawdził!!!!!!!!

    Pokaż odpowiedzi (1)
  • przedsiębiorca(2016-03-16 14:40) Odpowiedz 365

    Ktoś chyba próbuje naprawiać zegarek młotkiem, życzę powodzenia.

  • xyz(2016-03-16 11:24) Odpowiedz 324

    Bo trzeba COŚ znowu zmienić, nie ważne czy to ma sens.

  • Ja(2016-03-16 15:20) Odpowiedz 273

    Nie rozumiem tego, sami się proszą o przegraną w następnych wyborach. Przecież premier postawią przed Trybunałem Stanu. Jedyna możliwość to wygrać wybory ale nie tędy droga.

  • mafia rządzi w MF(2016-03-16 15:37) Odpowiedz 213

    Mafia z MF jak zwykle jest nie do ruszenia!!! Partie rządzące się zmieniają a różnorodne lobby żerujące na słabości aparatu kontroli w szczególności tych pod kontrolą celników celowo wpływają na degradacje SC, ponieważ czerpią z tego gigantyczne korzyści kosztem skarbu państwa. Kiedy wreszcie pan Jarosław Kaczyński powoła obiecana komisję śledczą dotyczącą nieprawidłowości w zarządzaniu poborami podatków szczególnie VAT-u ale i hazardu-gdzie nieprawidłowości są gigantyczne oraz akcyzy-przecież akcyza od alkoholu czy papierosów to gigantyczne pieniądze -dlaczego kolejne rządy lekceważą działanie takich służb jak SC celowo dążąc do ich degradacji zamiast wzmocnienia??

  • Zaniepokojony(2016-03-16 14:38) Odpowiedz 205

    Oj, co to za radosna twórczość. Jako wyborca PIS chciałbym, żeby wygrali następne wybory. Takie posunięcia KAS mnie martwią. Przecież PO wszystko odkręci jeśli wygra.

  • Anna42(2016-03-16 15:24) Odpowiedz 195

    No cóż to już wiadomo jak się będzie nazywał gwóźdź do trumny PIS .

    Pokaż odpowiedzi (1)
  • ewa(2016-03-16 21:07) Odpowiedz 140

    Na pewno będzie zmniejszenie do budżetu wpływów podatkowych, ale też obecnie system kontroli w uks poprzez zła ustawę o kontroli skarbowej jest do bani. Należałoby przywrócić ustaw o kontroli skarbowej sprzed 1998 r.

  • Dyer(2016-03-16 23:26) Odpowiedz 1317

    Co za bzdury, celników nie obchodzą żadne wpływy, ich interesują tylko ich emerytury i to żeby ich nie przenosić do cywila (do US), choć ich praca (prócz granicy wschodniej) od urzędników z US niczym się nie różni.

    Pokaż odpowiedzi (3)
  • Michał(2016-03-17 10:07) Odpowiedz 90

    To pokazuje kto naprawdę rządzi w Polsce. Nie marionetki Szydło i Duda a Kaczyński. szara eminencja.

  • cap(2016-03-16 20:50) Odpowiedz 817

    "Konsolidacja systemów komputerowych" dobre sobie, gdzie jak gdzie ale w naszym kraju komputery i "systemy" są doskonałym przykładem wyrzucania kasy w błoto. A celnicy niech przestaną mamić cyframi o wpływach budżetowych - bez nich też będą- oni walczą o swoje emki.

  • bezstronny(2016-03-16 14:43) Odpowiedz 713

    Bła hahaha, weźcie KASk może ułatwi koncentracje. Czy mnie oczy mylą czy ktoś kopie dołek pod Prezesem.

  • OPTYK(2016-03-16 10:43) Odpowiedz 617

    Nic z tego musi powstać SUPER URZĄD

  • Stragan233(2016-03-16 12:01) Odpowiedz 519

    Jak połączą skarbówkę z cennymi to każdą firmę zdepczą w trzy sekundy.

  • Żyżko(2016-03-16 23:19) Odpowiedz 512

    "Celnicy chcą przekonać Jarosława Kaczyńskiego" -- proszę kogoś o wyjaśnienie: co urzędnicy aparatu państwowego mają do prezesa jednej z partii reprezentowanych w parlamencie?! Chyba powinni przekonać panią premier, a nie polityków sejmowych.... Czy to nie jakaś próba okrężnego proponowania łapówki?

  • Draq(2016-03-17 11:50) Odpowiedz 47

    "Przypominają, że w ostatnich latach Służba Celna wnosiła do budżetu około 90 mld zł, czyli 33 proc. wszystkich jego dochodów. Jej rola może być jednak ich zdaniem zagrożona przez plany resortu." A ile wyniosły bądź wyniosą kwoty, jakie budżet oddał (odda) wskutek zwrotu nadpłat po wyrokach NSA kasujących błędne decyzje celników ?

  • Szulc, ty hyclu niemiecki,(2016-03-16 16:02) Odpowiedz 330

    a napisz, że ci celnicy, to tłuki pancerne wychowane na rzydosko-niemieckiej propagandzie, jeśli piszą do Kaczyńskiego. To takie same przygłupy jak ty. Więc WON z Polski, wy ****** faszystowskie!

  • laik(2016-03-18 21:43) Odpowiedz 22

    powstanie totalny chaos , spadek wpływów budżetowym w 2017 pewny jak w banku, ale jaka powstanie specsłużba, podatnik mały średni czy duży w kilka minut będzie załatwiony, no i oczywiście oszczędności na zwolnionych pracownikach us,uks i uc, chociaż i tak część tych ludzi szuka już roboty,szkoda że są to najlepsi