Utworzenie Krajowej Administracji Skarbowej (KAS) to niepotrzebna rewolucja, która zagrozi wpływom budżetowym. Lepszym rozwiązaniem jest konsolidacja systemów komputerowych – apeluje Związek Zawodowy Celników w liście do prezesa PiS.
W dokumencie przesłanym także do wiadomości prezydenta i najważniejszych członków rządu związkowcy wyrażają rozczarowanie tym, że po zmianie władzy nie została zaostrzona polityka fiskalna wobec oszustów ani uszczelnione granice naszego kraju.
Twierdzą, że mają analizy doświadczonych funkcjonariuszy Służby Celnej, z których wynika, że samo uszczelnienie granicy, walka z przemytem i oszustwami w zakresie wyrobów akcyzowych i hazardu mogą dać budżetowi dodatkowe 15 mld zł. Tyle samo, ile Ministerstwo Finansów chce uzyskać w tym roku z uszczelnienia wszystkich podatków. Realnie więc ta kwota może być o wiele wyższa – uważają związkowcy. Przypominają, że w ostatnich latach Służba Celna wnosiła do budżetu około 90 mld zł, czyli 33 proc. wszystkich jego dochodów. Jej rola może być jednak ich zdaniem zagrożona przez plany resortu.