statystyki

Najemca odpracował czynsz? Nie powstaje u niego przychód

autor: Agnieszka Pokojska23.02.2016, 18:00
dom-pieniądze-nieruchomości-podatki

Z pytaniem wystąpiła jednostka, która wynajmuje mieszkania w zamian za czynsz.źródło: ShutterStock

Jeżeli najemca odpracuje zaległy czynsz, nie powstaje u niego przychód do opodatkowania. Gmina nie musi więc odprowadzać zaliczki na podatek – potwierdził dyrektor izby skarbowej.

Reklama


Z pytaniem wystąpiła jednostka, która wynajmuje mieszkania w zamian za czynsz. Ponieważ wielu lokatorów nie reguluje swoich zobowiązań, burmistrz chcąc im ułatwić spłatę, postanowił wydać zarządzenie o możliwości odpracowania długu. Gmina spytała organ podatkowy, czy świadczenie zastępujące płatność będzie stanowić przychód, a co za tym idzie jednostka będzie musiała odprowadzić zaliczki na PIT. Przy czym samorząd zajął stanowisko, że odpracowanie długu jest obojętne podatkowo.

Zgodził się z tym dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, który powołał się na art. 659 par. 1 i 2 kodeksu cywilnego. Wynika z nich, że wynajmujący w zamian za możliwość korzystania z rzeczy musi płacić umówiony czynsz, który może być określony w pieniądzach lub w świadczeniach innego rodzaju. Z kolei zgodnie z art. 453 k.c. tego typu zobowiązanie wygasa, jeżeli dłużnik za zgodą wierzyciela wykona inne świadczenie.

– Jest to instytucja prawna zwana datio in solutum (świadczenie zamiast wykonania) – wyjaśnił organ. Dodał, że jej celem jest wygaśnięcie istniejącego pomiędzy stronami zobowiązania (zaległego czynszu) poprzez spełnienie przez dłużnika świadczenia innego niż określone w treści pierwotnej umowy.


Pozostało jeszcze 32% treści

Czytaj wszystkie artykuły
Miesiąc 97,90 zł
Zamów abonament

Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Więcej na ten temat

Reklama


Artykuły powiązane

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

  • podatnik(2016-02-23 19:48) Zgłoś naruszenie 00

    Interpretacja jest błędna. Kompensata zobowiązań z tytułu najmu świadczeniami najemcy w formie pracy nie zwalnia z reżimu podatkowego. Zarówno świadczenie usługi wynajmu mieszkania podlega rygorom podatkowym w formie pełnej lub ryczałtowej, tak i świadczenie pracy/usługi najemcy kompensujące wartość czynszu podlega rygorom ustaw: podatkowych oraz ubezpieczeniu społecznemu. W zależności od rodzaju świadczenia najemcy mamy do czynienia z obowiązkami fiskalnymi i ubezpieczenia społecznego. Jeśli świadczenie najemcy, osoby fizycznej, jest pracą na rzecz gminy to musi te podmioty łączyć formalna umowa np. umowa zlecenia, umowa o pracę lub świadczenie usługi w ramach działalności gospodarczej. Ekwiwalent wynagrodzenia za świadczoną prace na rzecz gminy jest dysponowany bezpośrednio na spłatę zaległości czynszowych w formie potrącenia. Zatem pokrywanie zapłaty za najem świadczeniem pracy na rzecz najemcy nie zwalnia z PIT i oraz określenia i zapłaty zobowiązań wobec ZUS, NFZ. Dlatego gmina musi naliczyć i odprowadzić zaliczkę na podatek dochodowy, składkę zdrowotną oraz składki ubezpieczenia społecznego jeśli wynagrodzenie od innego pracodawcy jest mniejsze niż minimalne wynagrodzenia. Również umorzenie czynszu jest dochodem najemcy podlegającym opodatkowaniu. Dlatego wszelkie interpretacje tego typu są zwodnicze i wprowadzające w błąd. Jedynie bezpośredni zapis w ustawie katalogu zwolnień z podatku czy ubezpieczeń społecznych umożliwia stosowanie określonych w niej zwolnień.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane

Reklama