Jeżeli faktura za terapię niepełnosprawnego dziecka jest wystawiona na matkę, to wydatku z tego tytułu nie potrąci ojciec – wyjaśnił dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej.

Przypomnijmy, że zasadniczo rodzice, którzy w ramach ulgi rehabilitacyjnej chcą odliczyć od dochodu (przychodu) tzw. koszty nielimitowane (np. na zabiegi i turnusy rehabilitacyjne), muszą udokumentować wydatek. Mogą do tego posłużyć np.: faktura, rachunek, dowód wpłaty na poczcie lub potwierdzenie przelewu bankowego, jeżeli tylko wynika z nich, kto, kiedy, komu, ile oraz za co zapłacił.

Dokument stwierdzający poniesienie wydatku uprawniającego do ulgi rehabilitacyjnej może zostać wystawiony na osobę niepełnosprawną lub na podatnika, który ma na utrzymaniu taką osobę – potwierdziło Ministerstwo Finansów na swojej stronie internetowej.

Jeżeli jednak dokument jest wystawiony na jednego z rodziców, to drugi rodzic nie może odliczyć na tej podstawie wydatku – wynika z interpretacji dyrektora KIS.

Przeczytaj: Sprawdź, jak łatwo rozliczyć PIT

Otrzymał ją mężczyzna, który chciał potrącić wydatki poniesione m.in. na terapię logopedyczną i integracji sensorycznej dla swojego autystycznego i niepełnosprawnego dziecka. Na każdej fakturze było napisane, że chodzi o terapię dziecka. Problem polegał na tym, że wszystkie te faktury były wystawione na żonę podatnika, a nie na niego samego.

Dyrektor KIS uznał, że w takiej sytuacji ojciec dziecka nie może ich odliczyć, bo nie ma dokumentu, który potwierdzałby, że sam poniósł ten wydatek.

Wydatek, który nie został prawidłowo udokumentowany, nie może zostać odliczony w ramach ulgi rehabilitacyjnej w zeznaniu podatkowym – wyjaśnił organ.©℗