statystyki

Morawiecki: Kwota wolna od podatku nawet niższa niż 5 tys.

18.02.2016, 09:03
Wicepremier i minister rozwoju Mateusz Morawiecki

Wicepremier i minister rozwoju Mateusz Morawiecki źródło: PAP

„Zakładam, że obietnicę wyborczą pt. kwota wolna od podatku trzeba w mądry sposób fazować. W tym roku nie powinniśmy wdrażać gwałtownego podniesienia tej kwoty” – mówi gość Kontrwywiadu RMF FM, wicepremier i minister rozwoju Mateusz Morawiecki.

Reklama


Reklama


Kwota wolna na poziomie 5 tys., zamiast 8 tys.? „Może nawet mniej, niż na poziomie 5 tys.” – odpowiada wicepremier.

Plan Morawieckiego? „Absolutnie to jest sen o potędze i chwale. Wszyscy kochamy Polskę, ale trzeba to zrobić dobrze. Nie chcemy budować gigantycznych fabryk, nie mamy bizantyjskiej gigantomanii. Chcemy doprowadzić do sytuacji, gdzie polscy przedsiębiorcy będą mieli takie wsparcie, jak niemieccy, austriaccy, czy holenderscy” – mówi gość Kontrwywiadu. Pytany o to, czy prezes banku Morawiecki dałby kredyt wicepremierowi Morawieckiemu na realizację planu, odpowiada: „Oczywiście!”. „Wszystko bym zainwestował, żeby tylko plan się powiódł” – zapewnia.

Wicepremier dodaje, że rząd stara się wybrać model zrównoważonego rozwoju, jak chociaż w Skandynawii. „Nie chcemy puścić na wolną amerykankę wszystkich branż, tylko chcemy je wspierać w mądry sposób” – mówi Morawiecki. Pogodzenie planów rozwojowych z rozdawnictwem? „Nie zgadzam się na słowo "rozdawnictwo". Wyrównywanie szans i przekazywanie więcej środków osobom, które były poszkodowane w 25 latach transformacji, to bardzo ważny obowiązek nas wszystkich” – odpowiada gość RMF FM. „Stawiamy na kapitał prywatny i na wzrost oszczędności w dłuższej perspektywie” – deklaruje minister rozwoju.

Wicepremier pytany o prezydencki projekt ustawy frankowej odpowiada: „Jeżeli prawdą są pierwotne wyliczenia, czyli 40 mld straty, to projekt byłby dużym zagrożeniem”. Morawiecki dodaje, że rząd nie zajmuje się na razie zmianą ustawy prezydenckiej. „Czekamy na dokładniejsze analizy tego, co zaproponował prezydent” – komentuje gość RMF FM. Jego zdaniem trzeba postawić na dogadanie się 2 grup, które do tej pory nie potrafiły tego zrobić. „Jedna podchodziła emocjonalnie, a druga miała zbyt mało serca na dłoni” - tłumaczy. „Najlepiej byłoby, gdyby to nie przechodziło przez polityków, ale jak się nie da inaczej, to będziemy pomagać” – mówi Morawiecki.

Reklama


Źródło:RMF FM

Polecane

Reklama

  • quano(2016-02-18 10:18) Odpowiedz 415

    Co za dualizm w myśleniu pana Morawieckiego. Obecnie przejawia troskę o frankowiczów, którzy de fakto są sobie sami winni, a jeszcze niedawno snuł pewnie plany z podwładnymi w banku jak tu sprzedać kolejny kredycik jeleniowi z wizją zielonego ogródka pod hacjendą. Jednak prawdą jest, że aby być uczciwym należy najpierw na uczciwość zarobić.

  • zxc(2016-02-18 10:29) Odpowiedz 343

    obiecanki cacanki 8 tys teraz mniej niz 5 tys a w końcu pozostanie to co jest

  • "bogacz"(2016-02-18 11:13) Odpowiedz 293

    Plan Morawieckiego ?? Ależ , on już zaczął być wprowadzany .Eksperymentalnie zastosowano go dla emerytów . Dostali oni zawrotną WALORYZACJĘ EMERYTUR w 2016 sięgającą nawet NIEWYOBRAŻALNEJ KWOTY 1,54 zł /m-c. Biorąc pod uwagę wzrost cen podstawowych artykułów , lekarstw, oraz opłat , kwota waloryzacji emerytur wydaje się ............." zawrotna" i zgodna z linią partii . BRAWO PANIE MORAWIECKI

  • DD(2016-02-18 11:11) Odpowiedz 196

    Pan MORAWIECKI już się nachapał a resztę obywateli ma DUPIE

  • Fazowo ale nie czasowo tylko wedlug grup(2016-02-18 10:57) Odpowiedz 186

    Moze wprowadzic kwote wolna od podatku fazowo ale nie czasowo tylko wedlug grup. Na poczatek w pierwszej kolejnosci wprowadzic podwyzszona obiecana kwote wolna od podatku w 100% czyli w wysokosci 8 tys. zl dla emerytow i osob niskozarabiajacych.

  • andrzej(2016-02-18 11:24) Odpowiedz 175

    ja nie czuje takiego obowiazku. ktos kto sie uczyl, komu "nie oplacalo sie" wstawac do pracy bo z zasilku dostanie niewiele mnie, komu nie chcialo sie ruszyc tylka i poszukac pracy poza miejscem zamieszkania (w domysle przeprowadzka) nie zasluguje na pomoc a jedynie na kopniaka.

    Pokaż odpowiedzi (1)
  • stan47.emeryt(2016-02-18 15:47) Odpowiedz 155

    Kolejny kit pisu.

  • Wolfram(2016-02-18 12:17) Odpowiedz 1321

    Nowy rząd działa dopiero parę miesięcy. Peło funkcjonowało 8 lat i jeszcze na odejściu rząd Kopacz powiedział nie wyższej kwocie wolnej. Czy komuś pamięć wymiotło?

    Pokaż odpowiedzi (1)
  • polak(2016-02-18 10:58) Odpowiedz 128

    A co z obiecanym przez PIS w kampanii wyborczej obiecanym i przez Prezydenta obniżeniem wieku emerytalnego i pomocy frankowiczom ?

    Pokaż odpowiedzi (2)
  • wjw(2016-02-18 16:07) Odpowiedz 111

    Czyli po staremu. Jak rząd mówi, że da - to mówi. A jak mówi, że zabierze - to zabiera...

  • wielka ściema(2016-02-19 07:39) Odpowiedz 110

    Z jakiej racji podatnicy maja pomagać frankowiczom,którzy przez lata płacili grosze a reszta w złotówkach grube pieniądze i jakoś im nikt nie chce pomóc?Nie zgadzam sie aby dzielić kredytobiorców na cacy i be,brał we frankach to musiał sie liczyć z różnym kursem waluty ,niech płaca tyle ile złotówkowicz.A prezydent zamiast sie tym zajmowac niech spełni w końcu swoja obietnice dotycząca wieku emerytalnego bo jakos nie słychać entuzjazmu,nic już nie słychać,nawet związki zawodowe jakoś dziwnie ucichły a tyle było gadania i co?Czy nie sa tacy sami jak PO?oni przynajmniej nie obiecywali tylko brali dla siebie.

  • Letopis(2016-02-19 07:53) Odpowiedz 101

    A czemu się tu dziwić. Zdecydowana większość obietnic wyborczych to był czysty populizm i ktoś kto ma chociażby podstawową wiedzę w tym zakresie od razu to mógł zauważyć. Sęk w tym, że tej wiedzy w naszym społeczeństwie brakuje i mamy efekt. Zauważcie państwo, że władza już od jakiegoś czasu milczy o wpływach z uszczelnienia VAT - a pamiętajmy że miało być 50 mld. Podsumowanie - powszechny brak wiedzy ekonomicznej i populizm polityków - tych z najwyższych stanowisk .

  • anka(2016-02-18 10:43) Odpowiedz 97

    Bardzo proszę o wyjaśnienie mi prostego pytania. Skoro banki w 2014 roku miały dochód w wysokości ok 16 mld a w 2015 "tylko" ok. 11 mld, a odwalutowanie kredytów "walutowych" ma przynieść straty na poziomie 44 do 90 mld, to czy to znaczy, że tylko kredyty walutowe utrzymują cały sektor bankowy? Wygląda na to, że tak. Tylko dzięki kredytom walutowym działają nie tylko banki ale i cała gospodarka jakoś się trzyma. Jeśli "odwalutują" kredyty, to wszystko runie? Toż ci frankowicze to po prostu opoka i heroizm.nie ma kredytów walutowych, więc nie może być mowy o żadnym "odwalutowaniu" - przestańmy sobie i innym wmawiać takie kłamstwa bankowe - a chodzi wyłącznie o usunięcie nielegalnych indesacji kredytów złotówkowych, którą banki forsują łamiąc polskie prawo indeksami takimi jak Wibor, Euribor, Libor oraz kursami walut obcych, po usunięciu których banki zostałyby pozbawione nielegalnych zysków, na które liczą

    Pokaż odpowiedzi (1)
  • T1000(2016-02-18 20:19) Odpowiedz 80

    No proszę, znów się okazało że Polski nie stać na socjal. I nie będzie stać, dopóki nie będzie nadwyżki budżetowej a to w tym kraju niemożliwe. I to jest jedyna i najważniejsza blokada przed populistami, którzy chcą trwać przy korycie zadłużając Polaków na pokolenia.

  • WIKTORIA FILIPEK(2016-02-18 16:25) Odpowiedz 82

    pIS JUZ WYBUDOWAL 3 MILIONY MIESZKAN TERAZ BEDZIE BUDOWAC FABRYKI ITAK SIS WYBUDUJE PANSTWO WIDMO A TY OBYWATELU CIESZ SIE IGLOSUJ DALEJ NA LUDZI NIE MAJACYCH POJECIA O ZYCIU REALNYM EMERYTKA

  • oszukani(2016-02-19 07:31) Odpowiedz 71

    Sprawa jest prosta dla kampanii wyborczej był obniżony wiek emerytalny i wyższa kwota od podatku,po kampanii ani obniżenia wieku ani kwoty wolnej tak sie robi polaków w ciula.Ale obiecuję,że już na żadne wybory nie pójdę.przynajmniej będe miał satysfakcje,że mnie nikt nie oszuka.Prezydenckie słowo honoru jest nic nie warte,a priorytety wrzucił do kosza.

  • FFF(2016-02-18 17:18) Odpowiedz 70

    Pewnie - kwota wolna nie jest tak populistyczna jak gotówka do ręki dla każdego (czy pracuje czy darmozjad) kto ma dziecko... darmozjad z kwoty wolnej nie skorzysta i tak, no i najważniejsze-do łapy jej nie dostanie... PATOLOGIA

  • LITOŚCI ZAGŁODZĄ NAS PRACUJACYCH(2016-02-18 20:01) Odpowiedz 63

    a obiecywali 800 zł , kłamcy, i przecież to jest ulga dla pracujących gdzie leniom za pieprzenie sie za darmo dali 500 zł od zrobienia jednej sztuki dziecka, chory rząd, pracującym płaci jałmużnę a leniom rozdaje za darmo tyle pieniędzy, ZGROZA, WYJDŹMY NA ULICE BO RZĄD PONIŻA PRACUJĄCYCH, GDZIE JEST OBNIŻONY WIEK EMERYTALNY

  • Migo.(2016-02-19 11:48) Odpowiedz 40

    Mówi to człowiek który DOSTAWAŁ, świadomie nie mówię zarabiał, ok. 10 tyś. dziennie.

  • marco(2016-02-19 17:14) Odpowiedz 30

    Co z obietnicami Pisu kiedy bedzie te 8 tys. kwoty wolnej?Pewno przed następnymi wyborami wstyd wyborcy czuja się zawiedzeni!