statystyki

Na odwrotnym obciążeniu stal zyskała dużo, ale budżet mało

autor: Agnieszka Pokojska18.02.2016, 07:19; Aktualizacja: 18.02.2016, 08:47
Ranking, raport, wykres

W ciągu 12 miesięcy poprzedzających jego wprowadzenie wartość nielegalnego obrotu wyniosła nawet 2,3 mld zł, co spowodowało, że budżet stracił bezpośrednio około 537 mln zł.źródło: ShutterStock

Ograniczenie oszustw podatkowych w branży stalowej przyczyniło się do wzrostu tego procederu w innych obszarach – głównie w elektronice, metalach nieżelaznych i paliwach.

Tak wynika z raportu sporządzonego przez Centrum Analiz Społeczno-Ekonomicznej (CASE) na zlecenie Ministerstwa Finansów. Dotyczy on skutków wprowadzenia od 1 października 2013 r. odwróconego obciążenia VAT na niektóre wyroby stalowe. Miało to na celu zapobieżenie wyłudzeniom VAT w tej branży, do których były wykorzystywane transakcje karuzelowe i firmy „słupy”.

Z dokumentu wynika, że sporo zyskała branża stalowa – poprawa sytuacji finansowej polskich hut oraz dystrybutorów produktów stalowych była widoczna już po trzech miesiącach funkcjonowania mechanizmu revers charge.

W ciągu 12 miesięcy poprzedzających jego wprowadzenie wartość nielegalnego obrotu wyniosła nawet 2,3 mld zł, co spowodowało, że budżet stracił bezpośrednio około 537 mln zł.


Pozostało jeszcze 61% treści

Czytaj wszystkie artykuły
Miesiąc 97,90 zł
Zamów abonament

Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane