statystyki

Rafał Fronczek, prezes KRK: Komornik podatnikiem VAT? Chcemy jasnych zasad

autor: Agnieszka Pokojska03.02.2016, 07:22; Aktualizacja: 08.02.2016, 20:55
Rafał Fronczek

Rafał Fronczek prezes Krajowej Rady Komorniczejźródło: Materiały Prasowe

- We wszystkich interpretacjach organy podatkowe odwołują się do orzecznictwa Trybunału Sprawiedliwości UE, wskazując na identyczną sytuację naszego statusu i pozycji ustrojowej, co komorników holenderskich czy słowackich. Te wyroki są sprzed wielu lat - uważa Rafał Fronczek, prezes Krajowej Rady Komorniczej.

Na przełomie roku wydano wiele interpretacji indywidualnych, które potwierdzają, że komornik jest podatnikiem VAT. Takie rozstrzygnięcie było oczywiste w świetle wydanej przez ministra finansów interpretacji ogólnej. Po co komornicy występowali o nie? Aby zaskarżyć stanowisko fiskusa do sądu?

Tak. Spodziewamy się, że na etapie wezwania do usunięcia naruszenia prawa, organy je podtrzymają. Wiążemy więc duże nadzieje z oceną tej kwestii przez sądy administracyjne. Niestety, nie ma innej drogi zakwestionowania wykładni ministra finansów jak przez interpretacje indywidualne.

We wszystkich interpretacjach organy podatkowe odwołują się do orzecznictwa Trybunału Sprawiedliwości UE, wskazując na identyczną sytuację naszego statusu i pozycji ustrojowej, co komorników holenderskich czy słowackich. Te wyroki są sprzed wielu lat. Ministerstwo Finansów miało więc wiele czasu, aby przeanalizować to orzecznictwo i przygotować się do zmian.


Pozostało jeszcze 39% treści

Czytaj wszystkie artykuły
Miesiąc 97,90 zł
Zamów abonament

Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane