statystyki

Rewitalizowane grunty nie zawsze z wyższą stawką

autor: Agnieszka Pokojska27.01.2016, 07:34; Aktualizacja: 31.01.2016, 11:21

Do działki objętej obszarem rewitalizacji, która wchodzi w skład nieruchomości zabudowanej, nie stosuje się wyższej stawki podatku od gruntów niezabudowanych. Tak wynika z pisma dyrektora departamentu podatków lokalnych w Ministerstwie Finansów.

Wątpliwość powstała w związku z nowelizacją ustawy o podatkach i opłatach lokalnych (t.j. Dz.U. z 2014 r. poz. 849 ze zm.), jaką od 1 stycznia 2016 r. wprowadzi ustawa o rewitalizacji (Dz.U. z 2015 r. poz. 1777). Chodzi o ustanowienie zupełnie nowej stawki podatku od nieruchomości dla działek położonych na terenach objętych rewitalizacją, dla których miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego przewiduje przeznaczenie pod zabudowę mieszkaniową, usługową albo mieszaną, o ile w ciągu 4 lat od dnia wejścia w życie tego planu nie zakończono budowy. Przy czym jej maksymalna wysokość została ustalona przez ministra finansów na poziomie 3 zł za mkw. (pozostałe stawki są znacznie niższe). Powstała więc wątpliwość, jaką zastosować stawkę, jeżeli jedna z działek objęta rewitalizacją wchodzi w skład zabudowanej nieruchomości.

W odpowiedzi resort powołał się na art. 46 par. 1 kodeksu cywilnego, zgodnie z którym nieruchomości gruntowe to „części powierzchni ziemskiej stanowiące odrębny przedmiot własności”. Tak więc aby mówić o nieruchomości gruntowej, muszą być spełnione łącznie dwie przesłanki, tj. wyodrębnienie części powierzchni ziemskiej oraz uczynienie z niej przedmiotu odrębnej własności.


Pozostało jeszcze 48% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane