statystyki

Sejm wprowadził podatek bankowy. Zwiększono stawkę - do 0,44 proc. rocznie

30.12.2015, 07:13
Posłowie podczas posiedzenia Sejmu.

Posłowie podczas posiedzenia Sejmu.źródło: PAP

Za uchwaleniem ustawy wraz z wniesionymi poprawkami opowiedziało się 284 posłów (poza PiS, także większość Kukiz'15 i PSL), 157 było temu przeciwnych (PO i Nowoczesna), a jeden wstrzymał się od głosu.

Reklama


Reklama


Autorzy ustawy wskazywali, że jej celem jest pozyskanie dodatkowego "źródła finansowania wydatków budżetowych, w szczególności wydatków społecznych".

Zgodnie z ustawą, opodatkowaniem zostaną objęte banki (krajowe, oddziały banków zagranicznych, oddziały instytucji kredytowych), zakłady ubezpieczeń i reasekuracji, spółdzielcze kasy oszczędnościowo-kredytowe oraz firmy pożyczkowe.

W przypadku banków oraz spółdzielczych kas oszczędnościowo-kredytowych wartość aktywów wolnych od podatku wynosi 4 mld zł. Dla ubezpieczycieli jest to 2 mld zł, a dla firm pożyczkowych - 200 mln zł.

Zwolniony z podatku bankowego został Bank Gospodarstwa Krajowego oraz ewentualnie inne banki państwowe, które mogą powstać w przyszłości.

Pierwotnie zakładano, że podstawa opodatkowania miesięcznie wyniesie 0,0325 proc. W trakcie prac posłowie PiS złożyli poprawkę, by stawkę zwiększyć do poziomu 0,0366 proc. miesięcznie, czyli z 0,39 proc do 0,44 proc. rocznie. Podczas wtorkowego głosowania w Sejmie większość posłów poparła tę zmianę.

Przedstawiciele PiS tłumaczyli tę podwyżkę utrzymaniem wpływów z tego podatku na zaplanowanym wcześniej poziomie. Obawiali się ich spadku wskutek wprowadzenia do ustawy innej autopoprawki - mówiła ona o wyłączeniu z podstawy opodatkowania kwot obligacji, które zostały zakupione na finansowanie długu publicznego.

Sejm zdecydował też, że aktywa banków spółdzielczych, które są częścią zrzeszenia, nie będą sumowały się przy wyliczaniu kwoty podatku.

Teraz ustawą zajmie się Senat.

Premier Beata Szydło mówiła niedawno, że opodatkowanie sektora finansowego jest potrzebne, by można było realizować projekty prospołeczne rządu takie jak: 500 zł na dziecko, obniżenie wieku emerytalnego, czy zwiększenie kwoty wolnej od podatku. "Uderzamy w korporacje finansowe, bo dzisiaj Polacy mają najdroższe opłaty bankowe, najdroższe marże, usługi bankowe są jednymi z najdroższych w Europie" - mówiła w TVN 24. Podkreśliła jednocześnie, że podatek bankowy jest "podatkiem stosowanym w większości krajów europejskich".

Reklama


Źródło:PAP

Polecane

Reklama

 • iudex(2015-12-30 09:27) Odpowiedz 84

  Ciekawe czy ten podatek będzie dotyczył SKOKÓW.PRZYBUDÓWKI PISU >

  Pokaż odpowiedzi (2)
 • pol(2015-12-30 09:50) Odpowiedz 81

  Co to za stawka podatku dla banków i ubezpieczycieli 0,44 % !! Powinien być 18 % !!!!!!!!!!!!!!!!!!!

 • x(2015-12-30 09:50) Odpowiedz 64

  z pewnością będzie dotyczył banksterów dotujących Słońce Pe(t)ru - Złotego Cielca KOD (Komitet Obrony Dochodów).

 • Bi(2015-12-30 14:47) Odpowiedz 21

  pol, jesteś niezmiernie naiwny. Pewnie masz jakiś samochód więc zaręczam, że owe 18% zapłaciłbyś od ręki w składce za obowiązkowe ubezpieczenie OC. Wielu rewolucjonistów się tu obudziło i krzyczą: "na złość mamie odmrożę sobie uszy!" :)

 • kaslan(2016-01-25 07:30) Odpowiedz 00

  a co z bankiem BOŚ, którego prawie połowa udziałów jest w polskich rękach ?

 • zdaleka(2016-01-02 22:02) Odpowiedz 00

  To w Polsce banki placa 0,44% rocznie od dochodu? W raju podatkowym tak dobrze nie ma...

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Prawo na co dzień

Polecane

Reklama