statystyki

IS w Łodzi o opodatkowaniu darowizny udziałów w spółce

autor: Ewa Ciechanowska30.11.2015, 11:15; Aktualizacja: 30.11.2015, 12:00

TEZA: Nabycie przez obdarowanego udziału w spółce w ramach darowizny nie będzie stanowić po jego stronie dostawy towarów ani świadczenia usług. Nie będzie zatem podlegało opodatkowaniu VAT.

Nr IPTPP2/4512-423/15-6/JSz

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA DYREKTORA IZBY SKARBOWEJ z 2 listopada 2015 r.

PROBLEM

W 2001 r. trzy osoby fizyczne będące spokrewnionymi i spowinowaconymi zawarły umowę spółki jawnej w celu prowadzenia przedsiębiorstwa zarobkowego pod własną firmą. Wspólnicy wnieśli do spółki wkłady w równej wysokości.

Jeden ze wspólników podjął decyzję o nieodpłatnym zbyciu członkostwa w spółce na podstawie umowy darowizny na rzecz innego udziałowca (córki).

Postanowienia umowy spółki jawnej na razie nie umożliwiają skutecznego przeniesienia ogółu praw i obowiązków na rzecz innego podmiotu w świetle ustawy z 15 września 2000 r. – Kodeks spółek handlowych (t.j. Dz.U. z 2013 r. poz. 1030). Jednak przed dokonaniem darowizny dojdzie do zawarcia umowy zmieniającej umowę spółki poprzez wprowadzenie możliwości skutecznego przeniesienia ogółu praw i obowiązków na rzecz innego udziałowca.


Pozostało jeszcze 84% treści

Czytaj wszystkie artykuły
Miesiąc 97,90 zł
Zamów abonament

Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane