Kandydaci, którzy ukończą studia na wybranym kierunku, będą zwolnieni z pisemnej części egzaminu na doradcę podatkowego.

Tak przewiduje projekt nowelizacji rozporządzenia w sprawie Państwowej Komisji Egzaminacyjnej do Spraw Doradztwa Podatkowego i przeprowadzania egzaminu na doradcę podatkowego.
To konsekwencja ubiegłorocznej deregulacji kilkudziesięciu zawodów, w tym doradcy podatkowego (Dz.U. z 2014 r. poz. 768). Wprowadzono wówczas w ustawie o doradztwie podatkowym (Dz.U. z 2011 r. nr 41, poz. 213 ze zm.) możliwość zwalniania z pisemnej części egzaminu absolwentów studiów na uczelni, z którą Państwowa Komisja Egzaminacyjna do Spraw Doradztwa Podatkowego zawarła umowę. Chodzi o porozumienie w sprawie programu kształcenia obejmującego zakres wiedzy i umiejętności wymaganych na egzaminie pisemnym.
Kandydat, który ukończy taki kierunek studiów, będzie zdawał tylko część ustną. Będzie miał na to dwa lata od ukończenia studiów i rok od złożenia wniosku o dopuszczenie do egzaminu po raz pierwszy.
Uczelnie już dziś mogą się zwracać do Komisji Egzaminacyjnej o zawarcie takiej umowy. Wynika to wprost z art. 22 ust. 13a ustawy o doradztwie podatkowym i nie jest uzależnione od wejścia w życie nowelizacji rozporządzenia.
Pozostałe zmiany projektowane w rozporządzeniu mają na celu usprawnienie organizacji i przeprowadzania egzaminu na doradcę. Przewidują też przyznanie wynagrodzenia za niektóre czynności wykonywane przez członków Komisji Egzaminacyjnej oraz doregulowanie kwestii przysługującego im zwrotu kosztów podróży.
Etap legislacyjny
Projekt nowelizacji rozporządzenia – skierowany do konsultacji