statystyki

Brytyjskie zarobki uwzględniamy w polskim zeznaniu podatkowym

autor: Danuta Pawłowska24.06.2015, 20:00
Polak pracujący gdzieś w świecie, a mający nadal miejsce zamieszkania w Polsce, ma w stosunku do ojczyzny zobowiązania podatkowe.

Polak pracujący gdzieś w świecie, a mający nadal miejsce zamieszkania w Polsce, ma w stosunku do ojczyzny zobowiązania podatkowe.źródło: ShutterStock

Jestem studentem, dorabiam, pracując na podstawie umowy-zlecenia, ale w wakacje planuję popracować trochę w Londynie. Czy po powrocie do Polski będę musiał rozliczyć ten zarobek w polskim urzędzie skarbowym – pyta Łukasz z Poznania

Polak pracujący gdzieś w świecie, a mający nadal miejsce zamieszkania w Polsce, ma w stosunku do ojczyzny zobowiązania podatkowe. Każdy, kto z zasady zarabia w kraju, a tylko przez kilka tygodni pracuje za granicą, musi wszystkie te dochody wpisać do swojego rocznego PIT. Nie jest to równoznaczne z naliczeniem podatku od dochodu, który był już opodatkowany za granicą. Kluczem jest treść umowy międzynarodowej o unikaniu podwójnego opodatkowania. Aktualna lista krajów, z którymi mamy takie umowy, znajduje się na stronie Ministerstwa Finansów. Państw tych jest 91, od krajów unijnych po Stany Zjednoczone i Zimbabwe.

Umowa w sprawie unikania podwójnego opodatkowania zawarta pomiędzy Polską a Wielką Brytanią mówi, że w Polsce wyłącza się z podstawy opodatkowania przychód osiągnięty za granicą. Jednak stawkę podatku od przychodów w Polsce wyznacza się, biorąc pod uwagę całość osiągniętych zarobków. Elektroniczny formularz PIT automatycznie wyliczy te stawki. Najpierw należy wypełnić PIT-ZG i z niego przenieść dane do PIT-37, a kwoty zarobione w obcej walucie przeliczyć na złotówki. Warto też pamiętać o przysługującym prawie do pomniejszenia zagranicznego zarobku o diety. Za każdy dzień pracy osoby mieszkające w Polsce, a czasowo pracujące za granicą, mogą odjąć 30 proc. stawki obowiązującej dla danego kraju (dla Wielkiej Brytanii jest to 35 funtów dziennie) i dopiero taką kwotę przychodu przewalutowaną na złotówki wpisuje się do PIT-ZG.

Dla przykładu: Jeśli w ciągu roku ktoś zarobił w Wielkiej Brytanii (już po odjęciu diet i przewalutowaniu) 20 tys. zł oraz w Polsce 10 tys. zł, to w sumie podatek naliczony od kwoty 30 tys. zł według polskich stawek podatkowych (pierwszy próg podatkowy oraz po uwzględnieniu kwoty wolnej od podatku według polskich przepisów) wynosi 4844 zł. Ten wyliczony podatek stanowi 16,15 proc. zsumowanego dochodu, co ostatecznie oznacza, że stawkę 16,15 proc. zastosujemy do wyliczenia podatku już tylko od polskiej części zarobków. Wyliczoną stawkę wpisuje się ręcznie do formularza PIT, a należy podać ją z dokładnością do dwóch miejsc po przecinku. Ta metoda nosi nazwę wyłączenia z progresją.

Uwaga jednak, bo jeśli z momentem wyjazdu za granicę ktoś zmieni rezydencję podatkową (patrz wypowiedź eksperta), to w Polsce rozlicza się jedynie z zarobków krajowych.


Pozostało jeszcze 52% treści

Czytaj wszystkie artykuły
Miesiąc 97,90 zł
Zamów abonament

Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (2)

 • tedi(2015-06-24 23:08) Zgłoś naruszenie 10

  Trzeba mieć nie po kolei aby takie studenckie zarobki wykazywać fiskusowi.

  Odpowiedz
 • troll(2015-06-24 22:44) Zgłoś naruszenie 00

  Długość pracy za granicą nie ma tu znaczenia. Polak może pracować za granicą i całymi latami i potem, gdy będzie pracować w PL zapłacić podatek wg podstawy łącznie z zarobkami zza granicy z ostatniego roku. Zatem, czy podatnik będzie wypełniał PIT-ZG + PIT-37 lub PIT-36 zależy od jego rezydencji podatkowej. A ta zależy od centrum jego spraw zawodowych i życiowych. A te dokładnie określa sam zainteresowany, oczywiście w ramach rozsądku (nie można twierdzić, że miało się rezydencję podatkową np. w UK, kiedy rodzinę, przyjaciół ma się w PL, w PL robi się interesy i płaci rachunki, a w UK pracowało się przez powiedzmy x m-cy bo takie było zlecenie).
  W przypadku studenta chcącego dorobić niestety sprawa jest jednoznaczna, rezydencja podatkowa w Polsce, więc będzie musiał zabulić nieco więcej podatku (wypełnienie PIT-37 i załącznika ZG).

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane