statystyki

Podział majątku przesądza o kosztach

autor: Patrycja Dudek23.06.2015, 07:27; Aktualizacja: 23.06.2015, 07:50
Prawo

Sprawa dotyczyła małżonka, który chciał podpisać z żoną intercyzę i podzielić wspólny majątek bez żadnych spłat ani dopłat. Na skutek tego podziału mężczyzna miał otrzymać w całości nieruchomość, a jego żona – inne składniki majątku.źródło: ShutterStock

Jeśli na skutek intercyzy małżonek otrzyma całą nieruchomość, to ma prawo potrącić wszystkie poniesione na nią wspólnie z żoną nakłady – orzekł NSA.

Sędzia Wojciech Stachurski wyjaśnił, że ponieważ trudno byłoby ustalić, jaki wkład finansowy w daną rzecz włożyło każde z małżonków w trakcie małżeństwa, koszty muszą iść za rzeczą.

Sprawa dotyczyła małżonka, który chciał podpisać z żoną intercyzę i podzielić wspólny majątek bez żadnych spłat ani dopłat. Na skutek tego podziału mężczyzna miał otrzymać w całości nieruchomość, a jego żona – inne składniki majątku. Po podziale mężczyzna chciał sprzedać budynek, a ponieważ było to przed upływem pięciu lat od nabycia, więc wiązało się z powstaniem przychodu. Jego wątpliwości dotyczyły tego, w jaki sposób ma obliczyć koszty uzyskania przychodu. Mężczyzna uważał, że skoro w całości otrzymał nieruchomość, to ma prawo uwzględnić w kosztach podatkowych wszystkie poniesione na nią wspólnie z żoną nakłady.

Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu uważał inaczej. Stwierdził, że podatnik ma prawo uwzględnić tylko 50 proc. nakładów, bo taki był jego udział w majątku wspólnym.


Pozostało jeszcze 56% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane