statystyki

Kasacja nie pogorszy sytuacji skarżącego

autor: Patrycja Dudek27.05.2015, 07:28; Aktualizacja: 27.05.2015, 08:10

Nie można zastosować dwóch różnych stawek do jednego zobowiązania – stwierdził Naczelny Sąd Administracyjny. Mimo to nie uchylił wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdańsku, żeby nie szkodzić podatnikowi.

Chodziło o mężczyznę, który kupił mieszkanie, mimo że utrzymywał się z zasiłku dla bezrobotnych. Sprawą zainteresował się naczelnik Urzędu Skarbowego w Sopocie. W toku kontroli podatkowej dotyczącej nieujawnionych źródeł przychodów podatnik wyjaśnił, że część inwestycji sfinansował pożyczką. Na dowód przedstawił umowę pożyczki, a na świadka wezwał pożyczkodawcę. Obaj zgodnie zeznali, że pożyczka została udzielona, i to na dodatek w kwocie wyższej niż wskazana na umowie. Ta opiewała bowiem na 200 tys. zł, a pożyczone miało zostać 228 tys. zł.

W związku z tym, że podatnik powołał się na pożyczkę dopiero w trakcie postępowania dotyczącego ukrytych dochodów, naczelnik urzędu wymierzył mu podatek od czynności cywilnoprawnych (PCC) według sankcyjnej stawki 20 proc. Gdy mężczyzna zorientował się, ile będzie musiał zapłacić, zaczął wycofywać się z pożyczki. Udowadniał, że pieniądze pochodzą z zamiany mieszkania.


Pozostało jeszcze 46% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane