statystyki

Kasacja nie pogorszy sytuacji skarżącego

autor: Patrycja Dudek27.05.2015, 07:28; Aktualizacja: 27.05.2015, 08:10

Nie można zastosować dwóch różnych stawek do jednego zobowiązania – stwierdził Naczelny Sąd Administracyjny. Mimo to nie uchylił wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdańsku, żeby nie szkodzić podatnikowi.

Chodziło o mężczyznę, który kupił mieszkanie, mimo że utrzymywał się z zasiłku dla bezrobotnych. Sprawą zainteresował się naczelnik Urzędu Skarbowego w Sopocie. W toku kontroli podatkowej dotyczącej nieujawnionych źródeł przychodów podatnik wyjaśnił, że część inwestycji sfinansował pożyczką. Na dowód przedstawił umowę pożyczki, a na świadka wezwał pożyczkodawcę. Obaj zgodnie zeznali, że pożyczka została udzielona, i to na dodatek w kwocie wyższej niż wskazana na umowie. Ta opiewała bowiem na 200 tys. zł, a pożyczone miało zostać 228 tys. zł.

W związku z tym, że podatnik powołał się na pożyczkę dopiero w trakcie postępowania dotyczącego ukrytych dochodów, naczelnik urzędu wymierzył mu podatek od czynności cywilnoprawnych (PCC) według sankcyjnej stawki 20 proc. Gdy mężczyzna zorientował się, ile będzie musiał zapłacić, zaczął wycofywać się z pożyczki. Udowadniał, że pieniądze pochodzą z zamiany mieszkania.


Pozostało 46% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane