statystyki

Spory kompetencyjne: Pięć lat ustalania, kto odmówi ulgi

autor: Patrycja Dudek26.05.2015, 07:39; Aktualizacja: 26.05.2015, 08:40
W sytuacji, gdy sąd uchylił się od rozpoznania sprawy, nie ma innego wyjścia i musi się nią zająć organ

W sytuacji, gdy sąd uchylił się od rozpoznania sprawy, nie ma innego wyjścia i musi się nią zająć organźródło: ShutterStock

Nie może być tak, żeby wnioskujący o rozłożenie długu na raty czekał latami, aż znajdzie się organ właściwy do rozpoznania wniosku – orzekł Naczelny Sąd Administracyjny. I wskazał, że potrzebny jest sprawny system rozstrzygania sporów kompetencyjnych.

Chodziło o podatnika, u którego fiskus znalazł nieujawnione dochody. W trakcie postępowania okazało się, że zgromadzony przez niego majątek pochodzi z przestępstwa. W związku z tym sprawą zajął się sąd karny, który orzekł przepadek mienia o wartości 172 tys. zł. Organem właściwym do wyegzekwowania długu był naczelnik urzędu skarbowego.

Obywatel chciał uregulować należność, płacąc po 50 zł miesięcznie. Przygotował wniosek o rozłożenie zaległości na raty i złożył go naczelnikowi Urzędu Skarbowego w Toruniu. Ten jednak stwierdził, że nie jest organem właściwym w sprawie, a wniosek powinien zostać złożony do sądu karnego. Na potwierdzenie swojego stanowiska powołał się na uchwałę Sądu Najwyższego z 24 maja 2007 r. (sygn. akt I KZP 12/07).

W związku z tym mężczyzna złożył wniosek do sądu karnego w Toruniu. Ten jednak stwierdził, że sprawą powinien się zająć organ podatkowy. Zainteresowany ponownie udał się więc do naczelnika, ten jednak umorzył sprawę, twierdząc, że nie ma przepisu, który pozwoliłby mu rozpoznać wniosek.


Pozostało jeszcze 59% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane