Podatnicy, którzy kupują użytki rolne mniejsze niż 11 ha oraz większe niż 300 ha, stracą ulgę w podatku od czynności cywilnoprawnych oraz podatku od spadków i darowizn
Zwolnienia z podatków dotyczących gospodarstw rolnych – teraz i po zmianach / Dziennik Gazeta Prawna
Obrót takimi nieruchomościami będzie opodatkowany tak jak np. nabycie gruntów budowlanych. Zwolnione z obu danin będą grunty nie mniejsze niż 11 ha i nie większe niż 300 ha, pod warunkiem że przez kolejne co najmniej 5 lat nabywca będzie prowadził to gospodarstwo. To wynik poprawki wniesionej do projektu nowelizacji ustawy o samorządzie gminnym.
Propozycję poparły sejmowe komisje: ochrony środowiska, zasobów naturalnych i leśnictwa, finansów publicznych oraz samorządu terytorialnego i polityki regionalnej, a w zeszłym tygodniu uchwalił Sejm. Tym samym koalicja rządowa wycofała się z pierwotnych planów, czyli całkowitej likwidacji zwolnień dla nabywców gospodarstw rolnych.
Na zmianach nie stracą członkowie najbliższej rodziny, nabywający gospodarstwa rolne. Tak jak obecnie darowizna np. dla syna czy córki będzie zwolniona z podatku na podstawie art. 4a ustawy o podatku od spadków i darowizn (t.j. Dz.U. z 2015 r. poz. 86 ze zm.).
Nowe regulacje mają na celu wspieranie gospodarstw rodzinnych i konsolidację małych. Problemem w Polsce jest bowiem rozdrobnienie gruntów rolnych.
Obecne zwolnienia z podatku od spadków i darowizn oraz z podatku od czynności cywilnoprawnych (PCC) nie przyczyniają się do konsolidacji – twierdzi Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji, autor projektu.
Na dodatek przedsiębiorcy nadużywają tych preferencji – skupują grunty rolne na cele inne niż rolnicze (np. pod działalność deweloperską), co negatywnie odbija się na bud- żetach gmin.
Skąd limit 11 ha? Taka jest średnia wielkość gospodarstwa rolnego w Polsce – wyjaśniał podczas posiedzenia połączonych komisji sejmowych wiceminister administracji i cyfryzacji Marek Wójcik.
Projekt przewiduje też, że zwolnienia z obu danin będą stanowiły pomoc de minimis w rolnictwie.
Obecnie z podatku od spadków i darowizn i z PCC jest zwolnione nabycie nieruchomości, które w chwili zawarcia transakcji tworzą gospodarstwo rolne lub wejdą w jego skład. W praktyce chodzi o grunty sklasyfikowane w ewidencji gruntów i budynków jako użytki rolne i przekraczające powierzchnię 1 ha.
Obdarowani oraz spadkobiercy gospodarstw rolnych lub gruntów wchodzących w jego skład muszą również prowadzić gospodarstwo przez co najmniej 5 lat od dnia nabycia. Takiego warunku nie przewiduje natomiast ustawa o podatku od czynności cywilnoprawnych (t.j. Dz.U. z 2015 r. poz. 626). To oznacza, że zmiana przeznaczenia gruntów po ich nabyciu nie wpływa na prawo do zwolnienia z PCC. Nie ma więc przeszkód, aby np. deweloper nabył gospodarstwo rolne, a następnie przekształcił grunty rolne w budowlane.