Samorządowa jednostka budżetowa kieruje swoich pracowników na badania okresowe i kontrolne oraz na szkolenia uzupełniające bieżącą wiedzę niezbędną do wykonywania pracy na poszczególnych stanowiskach pracy. Na jakim koncie należy ująć te koszty oraz do jakiego paragrafu zaklasyfikować wydatki z tych tytułów?
Dziennik Gazeta Prawna
Z rozporządzenia ministra finansów z 5 lipca 2010 r. wynika, że koszty badań kontrolnych, okresowych czy szkoleń należy ewidencjonować na kontach kosztów zespołu 4 „Koszty według rodzajów i ich rozliczenie”. Właściwym kontem do ewidencji kosztów opisanych w pytaniu będzie konto 405 – Ubezpieczenia społeczne i inne świadczenia. Służy ono do ewidencji kosztów działalności podstawowej z tytułu różnego rodzaju świadczeń na rzecz pracowników i osób fizycznych zatrudnionych na podstawie umowy o pracę, umowy o dzieło i innych umów, które nie są zaliczane do wynagrodzeń. Ewidencję na tym koncie należy prowadzić według podziałek klasyfikacji planu finansowego oraz w przekrojach dostosowanych do potrzeb planowania oraz w sposób umożliwiający sporządzenie sprawozdań finansowych, budżetowych lub innych sprawozdań określonych w odrębnych przepisach obowiązujących jednostkę. Poniesione koszty ujmuje się w księgach w momencie ich powstania, niezależnie od terminu zapłaty. [schemat]
Koszty badań lekarskich okresowych czy kontrolnych należy klasyfikować do par. 428 – Zakup usług zdrowotnych, natomiast koszty szkoleń należy klasyfikować do par. 470 – Szkolenia pracowników niebędących członkami korpusu służby cywilnej.
SCHEMAT
Objaśnienia:
1. Faktura za zakup usług szkoleniowych;
2. Faktura za zakup usług związanych z przeprowadzeniem badań lekarskich okresowych i kontrolnych;
3. Zapłata za faktury z tytułu zrealizowanych szkoleń i wykonania badań lekarskich okresowych czy kontrolnych.
Podstawa prawna
Rozporządzenie ministra finansów z 5 lipca 2010 r. w sprawie szczególnych zasad rachunkowości oraz planów kont dla budżetu państwa, budżetów jednostek samorządu terytorialnego, jednostek budżetowych, samorządowych zakładów budżetowych, państwowych funduszy celowych oraz państwowych jednostek budżetowych mających siedzibę poza granicami Rzeczypospolitej Polskiej (t.j. Dz.U. z 2013 r. poz. 289). Rozporządzenie ministra finansów z 2 marca 2010 r. w sprawie szczegółowej klasyfikacji dochodów, wydatków, przychodów i rozchodów oraz środków pochodzących ze źródeł zagranicznych (t.j. Dz.U. z 2014 r. poz. 1053 ze zm.).