statystyki

Przedsiębiorca nie uniknie wyższego podatku od nieruchomości

autor: Piotr Pieńkosz05.05.2015, 08:51; Aktualizacja: 05.05.2015, 09:35
nieruchomości, dom, mieszkanie

NSA podkreślił, że skoro zasadą jest obłożenie nieruchomości przedsiębiorców wyższą stawką podatku, to wyjątki powinny być rozpatrywane rygorystycznie.źródło: ShutterStock

TEZA: Właściciel firmy uniknie zapłaty podatku od nieruchomości według wyższej stawki tylko wtedy, gdy stan gruntu lub budynku trwale uniemożliwia wykorzystanie ich do prowadzenia działalności gospodarczej. Jakiekolwiek wątpliwości w tym zakresie oznaczają podwyższoną daninę dla przedsiębiorcy.

Sygn. akt II FSK 395/13, WYROK NACZELNEGO SĄDU ADMINISTRACYJNEGO z 10 marca 2015 r.

STAN FAKTYCZNY

Prezydent miasta wydał decyzję ustalającą zobowiązanie podatkowe z tytułu podatku od nieruchomości za lata 2008–2011 (decyzja obejmowała okres kilku lat, ponieważ nieruchomości nie zostały w ustawowym terminie zgłoszone do opodatkowania). Adresatami aktu administracyjnego była para przedsiębiorców prowadzących spółkę cywilną. W decyzji organ miasta rozstrzygnął, że zainteresowani mają uregulować podatek według stawki przewidzianej dla nieruchomości związanych z wykonywaniem działalności gospodarczej, a nie według stawki jak grunty i budynki „pozostałe”.

Przedsiębiorcy zakwestionowali taki stan rzeczy. Nie podważyli przy tym okresu, za jaki prezydent chce pobrać podatek, ale stawkę, w oparciu o którą wyliczył jego wysokość. W odwołaniu do samorządowego kolegium odwoławczego podnieśli to, że wspomnianych nieruchomości nie wykorzystują do prowadzenia biznesu (bo jest to niemożliwe ze względów technicznych), a jedynie do celów prywatnych. Ich zdaniem prezydent zastosował niewłaściwą stawkę.


Pozostało jeszcze 66% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane