statystyki

WSA w Bydgoszczy o VAT od aut demonstracyjnych

autor: Łukasz Zalewski04.05.2015, 11:32; Aktualizacja: 11.06.2015, 10:38

TEZA: Mimo zmiany stanu prawnego od 1 kwietnia 2014 r. nadal auta demonstracyjne, które czasowo przeznaczone są do jazd próbnych bądź prezentowania nabywcom, nie zmieniają swojego przeznaczenia i nadal będą służyć jego podstawowej działalności, jaką jest dalsza odsprzedaż.

Sygn. akt I SA/Bd 1141/14

WYROK WOJEWÓDZKIEGO SĄDU ADMINISTRACYJNEGO

z 25 lutego 2015 r., nieprawomocny

STAN FAKTYCZNY

Spółka zajmuje się handlem samochodami nowymi i używanymi oraz wynajmem samochodów osobowych i furgonetek. Nabywane pojazdy są wprowadzane na magazyn jako towar handlowy do dalszej odsprzedaży. Część z nich to:

a) samochody osobowe demonstracyjne służące do jazd próbnych (zarejestrowane z możliwością dopuszczenia do jazd w ruchu drogowym),

b) samochody osobowe używane (zarejestrowane z możliwością dopuszczenia do jazd w ruchu drogowym).

Spółka ma obowiązek utrzymywania pojazdów demonstracyjnych, które służą wyłącznie do jazd próbnych. Są one wprowadzane na magazyn z uwagi na to, że mogą być wykorzystywane tylko do roku. Podobna sytuacja występuje przy sprzedaży samochodów używanych. Tymi samochodami również odbywają się jazdy próbne. Firma zamierza jednak udostępniać samochody demonstracyjne pracownikom na cele prywatne. Będą oni płacić firmie opłatę według cen rynkowych.

Spółka chciała wiedzieć, czy zgodnie z nowymi zasadami ustawy o VAT, wprowadzonymi od 1 kwietnia 2014 r., możliwe będzie pełne odliczenie VAT od zakupu wskazanych samochodów osobowych i pozostałych wydatków (paliwa, materiałów eksploatacyjnych), bez prowadzenia ewidencji ich przebiegu oraz bez złożenia naczelnikowi urzędu skarbowego informacji o tych pojazdach na druku VAT-26. Spółka pytała także, czy w przypadku odpłatnego udostępnienia pracownikom samochodów demonstracyjnych na cele prywatne będzie można uznać, że samochody służą do działalności gospodarczej.

Zdaniem spółki będzie ona mogła odliczyć 100 proc. podatku naliczonego od otrzymanych faktur zakupu tych samochodów oraz innych wydatków, ponieważ samochody osobowe demonstracyjne oraz używane służą działalności gospodarczej. Użycie ich do celów niezwiązanych z działalnością gospodarczą wyklucza regulamin firmy.

W przypadku odpłatnego udostępnienia pracownikom samochodów demonstracyjnych na cele prywatne pojazdy te będą służyły wyłącznie działalności gospodarczej, gdyż spółka otrzyma za to zapłatę, a więc będzie musiała wykazać należny od niej podatek.


Pozostało jeszcze 64% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane