statystyki

W jaki sposób korzystać z systemu MOSS

autor: Marcin Szymankiewicz30.03.2015, 08:46

ABC sp. z o.o. z siedzibą działalności gospodarczej w Rzeszowie (podatnik VAT czynny) zamierza rozpocząć świadczenie usług elektronicznych od maja 2015 r. na rzecz osób indywidualnych z Niemiec i Austrii. Miejscem świadczenia tych usług jest odpowiednio terytorium Niemiec albo Austrii. Czy naszym obowiązkiem jest skorzystanie z procedury unijnej (MOSS), czy też możemy wybrać rozliczanie tych usług bezpośrednio w Niemczech bądź Austrii? Czy możliwe jest skorzystanie z systemu MOSS w stosunku do usług świadczonych na rzecz klientów z Austrii, a zarejestrowanie się dla podatku VAT tylko w Niemczech.

Rozdział 6a działu XII ustawy VAT (art. 130a–130d) reguluje zasady rozliczania podatku VAT w odniesieniu do usług telekomunikacyjnych, nadawczych radiowych i telewizyjnych, świadczonych drogą elektroniczną na rzecz osób niebędących podatnikami (ostatecznych konsumentów). Jest to tzw. system mini one stop shop – MOSS, czyli mały punkt kompleksowej obsługi. Przepisy dotyczące MOSS umożliwią podatnikom świadczenie usług telekomunikacyjnych, usług nadawczych radiowych i telewizyjnych oraz usług elektronicznych na rzecz osób niebędących podatnikami w państwach członkowskich, w których nie mają oni siedziby działalności gospodarczej podlegającej rozliczeniu VAT należnego z tytułu świadczenia tych usług, za pośrednictwem środków komunikacji elektronicznej w państwie członkowskim, w którym posiadają numer identyfikacyjny.


Pozostało jeszcze 71% treści

Czytaj wszystkie artykuły
Miesiąc 97,90 zł
Zamów abonament

Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane