statystyki

Mordasewicz: O samorządzie gospodarczym bez emocji

autor: Jeremi Mordasewicz30.03.2015, 07:24

źródło: Dziennik Gazeta Prawna

Znaczna część przedsiębiorców krytycznie ocenia warunki prowadzenia działalności gospodarczej w Polsce. Część ma nadzieję, że powołanie samorządu gospodarczego przyczyniłoby się do ich poprawy. Powstałaby jednolita reprezentacja przedsiębiorców i zwiększyłyby się możliwości oddziaływania na władze. Samorząd przejąłby część zadań publicznych i realizowałby je lepiej, niż obecnie czynią to publiczne instytucje. W czasie 25 lat transformacji temat samorządu gospodarczego podnoszony był wielokrotnie, ale za każdym razem inicjatorzy nie byli w stanie wykazać, że samorząd gospodarczy przyniesie korzyści większe od kosztów. Podobnie jest i tym razem. Projekt ustawy o powszechnym samorządzie gospodarczym przygotowany przez Business Centre Club nie zawiera oceny skutków i kosztów regulacji, co uniemożliwia dokonanie bilansu kosztów i korzyści.

Po stronie kosztów autorzy całkowicie arbitralnie i bez żadnego uzasadnienia zakładają, że wojewódzkie izby samorządu gospodarczego otrzymają 0,2 proc. wpływów z tytułu podatku od towarów i usług (VAT) pobieranego na ich terenie. Daje to w całym kraju ponad 200 mln zł rocznie. Sądzę, że obecnie wszystkie organizacje przedsiębiorców łącznie nie dysponują taką kwotą. Inicjatorzy projektu zaznaczają, że w Niemczech na utrzymanie izb przeznacza się 0,8 proc. wpływów z VAT. Rodzi się pytanie: czy polski samorząd gospodarczy będzie czterokrotnie efektywniejszy od niemieckiego, co jest mało prawdopodobne, czy też będzie miał czterokrotnie mniej zadań. Biorąc pod uwagę, że ma on znaczne koszty stałe, należy z góry odrzucić wersję okrojonego samorządu. Jeżeli już uznamy, że warto tworzyć samorząd gospodarczy, to powinien być to samorząd pełnowartościowy i trzeba otwarcie przyznać, że godzimy się na koszty rzędu 800 mln zł rocznie.

Po stronie korzyści mamy same niewiadome. Autorzy nie przedstawili katalogu zadań, które samorząd gospodarczy przejmie od innych instytucji publicznych. A skoro nie wiemy, jakie zadania przejmie samorząd, nie możemy porównać, ile obecnie kosztuje ich realizacja i ile będzie kosztowała, kiedy będzie je wykonywał samorząd.


Pozostało jeszcze 75% treści

Czytaj wszystkie artykuły
Miesiąc 97,90 zł
Zamów abonament

Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane