statystyki

Czy nieodpłatnie otrzymywane towary to WNT

autor: Jerzy Tramski16.03.2015, 09:12

Spółka z o.o. często otrzymuje od kontrahentów z innych państw Unii Europejskiej nieodpłatnie katalogi, gadżety reklamowe oraz próbki towarów. Czy z tytułu otrzymywania takich towarów powinna rozpoznawać wewnątrzwspólnotowe nabycia towarów? Czy nieodpłatne przekazywanie takich towarów klientom spółka powinna opodatkowywać?

Reklama


Czynności podlegające opodatkowaniu VAT wymienia art. 5 ust. 1 ustawy o VAT. Jedną z nich jest wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów za wynagrodzeniem na terytorium kraju (zob. art. 5 ust. 1 pkt 4 ustawy o VAT). Takie brzmienie przepisu powoduje, że opodatkowaniu VAT podlegają co do zasady wyłącznie wewnątrzwspólnotowe nabycia towarów dokonywane odpłatnie (nieistotny w omawianej sytuacji wyjątek wynika z art. 11 ustawy o VAT).


Pozostało jeszcze 74% treści

Czytaj wszystkie artykuły
Miesiąc 97,90 zł
Zamów abonament

Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Więcej na ten temat

Reklama


Artykuły powiązane

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane

Reklama