statystyki

Ordynacja podatkowa: Balcerowicz ma pomysł na obywatelski projekt

autor: Agnieszka Pokojska, Łukasz Zalewski11.03.2015, 07:20; Aktualizacja: 11.03.2015, 07:23
Prof. Leszek Balcerowicz

Prof. Leszek Balcerowiczźródło: Bloomberg

Założenia nowego kodeksu przedstawiło wczoraj Forum Obywatelskiego Rozwoju. Chce rozstrzygania wątpliwości na korzyść podatników oraz integracji kontroli w rękach jednego organu

Reklama


Reklama


Forum, na czele którego stoi prof. Leszek Balcerowicz, przygotowało założenia we współpracy z partnerami społecznymi: Konfederacją Lewiatan, Krajową Izbą Gospodarczą, Business Centre Club, Polską Radą Biznesu, Towarzystwem Ekonomistów Polskich oraz Związkiem Przedsiębiorców i Pracodawców.

To kolejny ośrodek w Polsce, który tworzy ordynację. Niezależnie od tego prace nad projektem założeń nowej ustawy kończy Komisja Kodyfikacyjna Ogólnego Prawa Podatkowego, a projekt nowelizacji obecnej złożył do Sejmu prezydent Bronisław Komorowski.

– Reformę prawa podatkowego trzeba zacząć od fundamentu, czyli nowej ordynacji. Zmiana musi być gruntowna – przekonywał wczoraj prof. Dariusz Adamski z FOR. Zapowiedział, że do końca 2015 r. powstanie projekt nowej ustawy. Na tym zamierzenia FOR się nie kończą. Organizacja uważa, że reformy wymaga cały system podatkowy.

Najważniejsze założenia projektu FOR

Najważniejsze założenia projektu FOR

źródło: Dziennik Gazeta Prawna

Klauzule inaczej

FOR proponuje wprowadzenie zasady domniemania niewinności podatkowej (z łac. in dubio pro tributario), ale w innym brzmieniu niż w propozycji prezydenta. Według FOR powinna ona brzmieć: wątpliwości niedające się jednoznacznie usunąć na tle zebranego materiału dowodowego rozstrzyga się na korzyść podatnika.

Organizacja zwraca uwagę, że zasada ta powinna być stosowana już dziś, na mocy konstytucji, na co wskazał Trybunał Konstytucyjny w wyroku z 18 lipca 2013 r. (sygn. akt SK 18/09). Problem polega na tym, że nie jest ona stosowana przez organy i sądy, stąd potrzeba wprowadzenia jej do ustawy.

Zdaniem Artura Nowaka, partnera w kancelarii Domański Zakrzewski Palinka, propozycja wprowadzenia klauzuli w kontekście wątpliwości w materiale dowodowym jest słuszna.

– To jest to, czego w relacji podatnik – organ bardzo dziś brakuje – mówi ekspert. Wskazuje, że często organy podatkowe, korzystając ze swojej przewagi, bardzo rygorystycznie oceniają materiał dowodowy – nawet przy dużych wątpliwościach wynikających np. z dwóch całkowicie rozbieżnych zeznań świadków, których wiarygodność nie została w żaden sposób podważona.

FOR jest natomiast zdecydowanie przeciwny klauzuli przeciw obejściu prawa podatkowego, którą od pewnego czasu forsuje Ministerstwo Finansów. Według organizacji nie da się jej obronić z punktu widzenia konstytucji.

Rzetelny podatnik

W obywatelskim projekcie ma się znaleźć karta rzetelnego podatnika, na wzór propozycji Ministerstwa Gospodarki. Rzetelny miałby być taki podatnik, który m.in. udostępnia księgi podatkowe i dowody księgowe w formie elektronicznej. W nagrodę korzystałby z przywilejów, np. bardziej odformalizowanej i przyjaznej procedury postępowania podatkowego i kontroli skarbowej.

Nowością w ordynacji miałby być dział zawierający reguły i gwarancje rzetelności działania organów podatkowych. Zasady ogólne byłyby gruntownie zmienione, a w dziale dotyczącym zobowiązań podatkowych miałaby się m.in. znaleźć możliwość odstąpienia od wymierzania podatku, gdy byłoby to nieekonomiczne.

FOR proponuje też stworzenie szczególnych zasad zatrudniania i premiowania aparatu skarbowego.

Jedna kontrola

Organizacja opowiada się za połączeniem kontroli podatkowych i skarbowych oraz ich skróceniem. Uważa, że prowadzenie kontroli powinno być wyłączną domeną urzędów kontroli skarbowej, bo są one lepiej przygotowane do tego merytorycznie.

Według dr. Tomasza Nowaka, prawnika GWW, taka propozycja ma swoje uzasadnienie. – Zasadniczo idea rozdzielenia kontroli od wymiaru i poboru podatku jest słuszna Obecnie jeden organ wydaje decyzje podatkowe i jednocześnie kontroluje – komentuje ekspert.

Zastanawia się tylko, czy odpowiednie byłyby tu urzędy kontroli skarbowej. Podkreśla, że obecnie są one angażowane do trudnych spraw, dotyczących pustych faktur i wyłudzeń VAT przez grupy przestępcze.

– UKS-y nie są utrzymywane, aby kontrolować mniejszych przedsiębiorców, a przecież ich działalność też musi być sprawdzana i to nie tylko w związku z oszustwami podatkowymi, ale również w zakresie zwykłych rozliczeń.

– Jeżeli jednak w zamyśle projektodawców na bazie urzędów kontroli skarbowej stworzyć organ kontroli – to takie rozwiązanie jest do rozważenia – mówi.

Szybsze przedawnienie

FOR proponuje również zmiany dotyczące wygasania zobowiązań podatkowych. Uważa, że obecnie organy podatkowe nadużywają narzędzi pozwalających na zawieszanie biegu terminu przedawnienia. Między innymi bezpodstawnie wszczynają postępowania karno-skarbowe.

Chce też, aby w sytuacji gdy organ stosuje środek egzekucyjny, nie dochodziło do przerwania biegu terminu przedawnienia.

Przepisy dotyczące odpowiedzialności członków zarządów spółek za ich zobowiązania miałyby być dostosowane do wymogów prawa naprawczego i upadłościowego, a zwłaszcza do przesłanek ogłoszenia upadłości.

Koniec z uznaniowością

Kolejna propozycja dotyczyłaby uporządkowania ulg i zwolnień indywidualnych (np. odroczenia płatności, rozłożenia na raty). Dziś – zdaniem autorów założeń – zakres władzy organów podatkowych jest w tym względzie zbyt duży, bo uznaniowy. FOR chce to ograniczyć. – Proponujemy zastąpić ulgi powszechną i indywidualną redukcją zobowiązania podatkowego, przyznawaną na podstawie obiektywnych przesłanek określonych w rozporządzeniu przez ministra finansów – wskazuje profesor Adamski.

Karta tak, jeśli pozwoli konstytucja

Sama koncepcja karty rzetelnego podatnika jest ciekawa, ale na pewno wymaga szczegółowego zbadania pod kątem konstytucyjnej zasady równości traktowania obywateli. Zgoda na bieżący wgląd organów podatkowych w rozlicze nia danego podatnika nie oznacza, że rozliczenia te są rzeczywiście prowadzone rzetelnie. Podobnie nie można automatycznie postawić tezy, że podmioty nieudostępniające organom takiego wglądu mają coś do ukrycia bądź są mniej transparentne.

W praktyce nie do zastosowania będzie szczególny tryb potwierdzenia, że dokonane przez podatnika konkretne rozliczenia są prawidłowe (szczególna interpretacja podatkowa dla rzetelnego podatnika). Zakładając, że znalazłyby się tysiące podmiotów chętnych do korzystania z karty, rozstrzyganie w zakresie wątpliwości podatkowych wymagałoby ogromnego nakładu pracy.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję

Reklama


Źródło:Dziennik Gazeta Prawna

Polecane

Reklama

 • POlok(2015-03-11 10:29) Odpowiedz 00

  Ten Pan powinien już dać sobie spokój

 • POtriota(2015-03-11 07:57) Odpowiedz 00

  i jak żaden inny projekt, ten przejdzie w pierwszym głosowaniu - POlska demokracja

 • wynalazca(2015-03-11 14:52) Odpowiedz 00

  Hehehe,tylko wyjazd i to najlepiej z Europy, tu będzie tylko ruina i Balcerowicz z pochodnią w ręku

 • edek(2015-03-11 08:05) Odpowiedz 00

  Gdzie się można podpisać?

 • andy(2015-03-11 09:01) Odpowiedz 00

  Przedwyborcze bajki - najpierw uchwała potem głosujemy a jak zechcecie to zdążycie

 • StAAbrA(2015-03-11 10:13) Odpowiedz 00

  Balcerowicz jest głupi , jak stojak na parasole .

 • emigrant(2015-03-11 11:46) Odpowiedz 00

  "Rychło w czas" chce się powiedzieć. Cóż, mam bilet w jedną stronę do UK z kwietniową datą, ale nie zamierzam go anulować, w tym kraju jeszcze długo nic się nie zmieni. Zachęcam też innych do wyjazdu nawet do pracy tymczasowej do UK, Holandii, Niemiec, żebyście zobaczyli, że tam urzędnik jest po to aby pomagać, a zarobki pozwalają nie tylko na opłacenie mieszkania, aby dobrze zjeść i jeszcze odłożyć. W tym kraju zarabiając 2140 zł brutto były okresy kiedy głodowałem. I to nie jest żart. To smutne i przerażające jak można doprowadzić kraj do ruiny. Aha, i pozdrawiam głosujących na tandem PO-PiS-SLD-PSL od 25 lat. "Ch" wam w "d".

 • Juzek(2015-03-11 12:44) Odpowiedz 00

  Balcerowicz podobnie jak Komorowski i Tusk nie powinien nigdy opuscic zakladu karnego za zniszczenie polskiego przemyslu i gospodarki a takrze za dzialalnosc wywrotowa przeciwko polsce i obywatelom polski

 • obserwator(2015-03-11 15:42) Odpowiedz 00

  Jeżeli L. Balcerowicz coś proponuje, to jest to na pewno niekorzystne dla Polaków, jak wykazało doświadczenie minionych lat

 • Madzix(2015-03-11 22:01) Odpowiedz 00

  Pierwszą podstawową rzeczą jest zmiana podatków od podstaw. Podatek dochodowy 19% powinien zostać zastąpiony podatkiem od przychodów 3% jak na portalach aukcyjnych. Dziś firmy pracują dla strat. Dlaczego wszyscy podatnicy zrzucają się na zakup maszyn w przedsiębiorstwie czy innych środków trwałych. Firmy mnożą koszty tylko po to żeby nie płacić podatków. Kolejna sprawa to ujednolicenie stawki VAT do 15% na wszystko żeby się skończyło oszukiwanie że jak sam kran to 23%, ale jak z montażem to 8% czyli skarb Państwa traci. To są Polskie absurdy. Albo zwolnienia z VAT. Jedni płacą 23% inni nic. Albo koszty pracy czyli ZUS, NFZ, i inne ubezpieczenia. Mały przedsiębiorca zarabiający 3000 zł musi zapłacić 1000 miesięczni, duży zarabiający 30000 również, no i przedsiębiorczość leży na łopatkach, mali nie mają czasu się rozwinąć żeby zagrozić tym większym. Kolejna sprawa pensja brutto netto, ma się nijak do pensji całkowitej. Dziś minimalna krajowa to 1750 zł brutto czyli de facto 2100 zł bo takie są prawdziwe koszty naszego miejsca pracy a dostajemy 1300 zł reszta to podatki, kolejny absurd. Konstytucyjnie powinno się zapisać że opodatkowanie pracy nie może być wyższe niż 25% całej pensji. To i tak więcej niż za czasów feudalnych. Dzisiejsze podatki są stworzone do robienia przekrętów przez znajomych królika i golenie reszty.

 • wynalazca(2015-03-11 23:04) Odpowiedz 00

  Hehehe,tutaj nie ma co nawet myśleć o nowej ordynacji,bo to jest myślenie kiepskiego lekarza nad trupem,w przypadku Balcerowicza to szamana który myśli dlaczego okłady z krowiego łajna nie pomogły,ludzie zejdźcie na ziemię,powoli Polska się zwija i nic tu nie pomoże,lepsze szanse były po IIWS,nikt nie będzie topił pieniędzy,pomysłów w biznes jak ma lepsze widoki za granicą,tu będą robili interesy tylko przestępcy,sądy,komornicy,czereśniaki i naiwni idioci,trochę luda ze wschodu wpadnie i tak to będzie się toczyć taka prowincja zależna od Berlina i tak będziecie się kisić dopóki ktoś w Berlinie nie rozwali niemieckiej gospodarki,wtedy przy łucie szczęścia może znajdzie się ktoś mądry i pociągnie ten kram

 • POPISowiec(2015-03-18 11:30) Odpowiedz 00

  Śp. A. Lepper mówił " Balcerowicz musi odejść " a on uważa , że Polska poniosła za mało ofiar ? Szalom , szalom .

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Prawo na co dzień

Polecane

Reklama