statystyki

Jak płacić podatek od nieruchomości, gdy wójt nie wyda decyzji na czas

autor: Łukasz Zalewski04.03.2015, 16:00; Aktualizacja: 04.03.2015, 17:37
podatki

Jak płacić podatek od nieruchomości, gdy wójt nie wyda decyzji na czasźródło: ShutterStock

Decyzję ustalającą wysokość podatku od nieruchomości wydaje wójt, burmistrz lub prezydent miasta. Dopóki jej nie doręczy, nie ma możliwości zapłacenia daniny. Trzeba czekać.

Czy wójt musi doręczyć decyzję przed 1 marca?

Pani Hanna jest właścicielką mieszkania, które kupiła dwa lata temu. W zeszłym roku wójt gminy dostarczył jej decyzję ustalającą wysokość podatku od nieruchomości, w tym roku jeszcze jej nie dostała. Czy wójt ma obowiązek ją doręczyć przed 1 marca?

Oczekiwania podatników dotyczące doręczenia decyzji ustalającej wysokość podatku od nieruchomości na 2015 r. przed 1 marca mogą wynikać z faktu, że termin zapłaty pierwszej raty podatku został określony ustawowo na 15 marca. Ponieważ wójt (burmistrz lub prezydent miasta), zgodnie z art. 47 ordynacji podatkowej, powinien dać podatnikowi 14 dni na zapłatę podatku wynikającego z doręczonej decyzji, to tym samym decyzję ustalającą wysokość podatku od nieruchomości powinien doręczyć nie później niż 1 marca. Takie oczekiwanie podatników nie jest do końca słuszne.

Ustawa o podatkach i opłatach lokalnych nie nakłada bowiem na wójta terminu wydania i doręczenia decyzji. Wskazuje jedynie w art. 6 ust. 7, że to on ustala podatek od nieruchomości na rok podatkowy od osób fizycznych w drodze decyzji oraz że podatnik musi go wpłacić w ratach proporcjonalnych do czasu trwania obowiązku podatkowego, w terminach do 15 marca, 15 maja, 15 września i 15 listopada roku podatkowego.

Z kolei art. 47 par. 2 ordynacji podatkowej przewiduje, że jeśli ustawa określa kalendarzowo terminy płatności podatku (tak jest w ustawie o podatkach i opłatach lokalnych), a decyzja ustalająca wysokość zobowiązania nie została doręczona co najmniej na 14 dni przed terminem płatności, to pierwszą ratę podatku trzeba zapłacić w terminie 14 dni od doręczenia decyzji.

W praktyce organ podatkowy ma na jej doręczenie pięć lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym upłynął termin płatności podatku, bo tyle wynosi termin przedawnienia zobowiązania.


Pozostało jeszcze 76% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane