statystyki

Nie ma potrzeby mnożenia pełnomocnictw w sprawach podatkowych

autor: Łukasz Zalewski17.02.2015, 07:33; Aktualizacja: 17.02.2015, 08:24
umowa, prawo, prawnik, podpis

Rozróżnia się trzy rodzaje pełnomocnictw: do ogółu czynności prawnych, do określonego rodzaju czynności prawnych oraz do oznaczonej, konkretnej czynności prawnejźródło: ShutterStock

W jednym pełnomocnictwie podatnik może upoważnić radcę prawnego do działania w jego imieniu w wielu sprawach – wynika z wyroku WSA w Krakowie.

Sprawa dotyczyła spółki, która do wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej dołączyła pełnomocnictwo dla radcy prawnego do występowania w jej imieniu przed organami administracyjnymi. Problem wziął się z tego, że w treści znalazło się szczegółowe umocowanie do złożenia wezwania do usunięcia naruszenia prawa w związku z wydaniem innej interpretacji oraz do złożenia skargi do sądu administracyjnego.

Dyrektor izby skarbowej uznał, że w takim razie jest to pełnomocnictwo rodzajowe, i dodatkowo zażądał dokumentu, z którego wynikałoby wprost prawo do reprezentowania spółki przez radcę w sprawie o wydanie interpretacji podatkowej. Mimo tego braku dyrektor wydał interpretację. Była ona niekorzystna dla spółki.

W skardze do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie spółka zarzuciła organowi m.in. to, że wezwał jej do przedłożenia pełnomocnictwa, podczas gdy – jak wskazywała – złożyła już taki, niebudzący wątpliwości dokument wraz z wnioskiem o interpretację.


Pozostało jeszcze 60% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane