statystyki

Czy na PPE płacimy od całości wynagrodzenia

autor: Anna Wijkowska22.01.2015, 11:43

W związku ze zmianami od 1 stycznia 2015 r. w ustawie o systemie ubezpieczeń społecznych, członkowie rad nadzorczych wynagradzani z tytułu pełnienia tych funkcji podlegają obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnym i rentowym. U pracodawcy, w radzie nadzorczej mamy powołanych przedstawicieli załogi będących równocześnie pracownikami zatrudnionymi na podstawie umów o pracę. Czy w związku z tymi zmianami w ustawie o systemie ubezpieczeń społecznych pracownikom będącym uczestnikami PPE należy naliczyć składki na PPE również od wynagrodzeń otrzymywanych z tytułu pełnienia funkcji członka rady nadzorczej?

Zgodnie z art. 1 ustawy o zmianie ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw, od 1 stycznia 2015 r. członkowie rad nadzorczych wynagradzani z tytułu pełnienia funkcji podlegają obowiązkowo ubezpieczeniom społecznym, niezależnie od posiadanych innych tytułów do ubezpieczeń społecznych, a przychód z tego tytułu będzie stanowił podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne. W takiej sytuacji, w przypadku pracownika, który jest uczestnikiem pracowniczego programu emerytalnego, będącego jednocześnie członkiem rady nadzorczej, wynagrodzenie z tytułu pełnienia funkcji członka rady nadzorczej należy uwzględnić przy naliczeniu składki podstawowej do PPE.


Pozostało jeszcze 52% treści

Czytaj wszystkie artykuły
Miesiąc 97,90 zł
Zamów abonament

Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane