statystyki

Czy na PPE płacimy od całości wynagrodzenia

autor: Anna Wijkowska22.01.2015, 11:43

W związku ze zmianami od 1 stycznia 2015 r. w ustawie o systemie ubezpieczeń społecznych, członkowie rad nadzorczych wynagradzani z tytułu pełnienia tych funkcji podlegają obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnym i rentowym. U pracodawcy, w radzie nadzorczej mamy powołanych przedstawicieli załogi będących równocześnie pracownikami zatrudnionymi na podstawie umów o pracę. Czy w związku z tymi zmianami w ustawie o systemie ubezpieczeń społecznych pracownikom będącym uczestnikami PPE należy naliczyć składki na PPE również od wynagrodzeń otrzymywanych z tytułu pełnienia funkcji członka rady nadzorczej?

Zgodnie z art. 1 ustawy o zmianie ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw, od 1 stycznia 2015 r. członkowie rad nadzorczych wynagradzani z tytułu pełnienia funkcji podlegają obowiązkowo ubezpieczeniom społecznym, niezależnie od posiadanych innych tytułów do ubezpieczeń społecznych, a przychód z tego tytułu będzie stanowił podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne. W takiej sytuacji, w przypadku pracownika, który jest uczestnikiem pracowniczego programu emerytalnego, będącego jednocześnie członkiem rady nadzorczej, wynagrodzenie z tytułu pełnienia funkcji członka rady nadzorczej należy uwzględnić przy naliczeniu składki podstawowej do PPE.


Pozostało 52% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane