statystyki

VAT za korzystanie z telefonu służbowego do celów prywatnych?

autor: Łukasz Zalewski31.12.2014, 08:10; Aktualizacja: 31.12.2014, 08:52
Rząd chce bowiem, aby wykorzystanie do celów prywatnych służbowych laptopów, telefonów i innych składników firmowego majątku, w tym samochodów, było opodatkowane VAT. Jeśli podatnik tego nie zrobi, będzie musiał ustalić prewspółczynnik i odliczyć mniej VAT.

Rząd chce bowiem, aby wykorzystanie do celów prywatnych służbowych laptopów, telefonów i innych składników firmowego majątku, w tym samochodów, było opodatkowane VAT. Jeśli podatnik tego nie zrobi, będzie musiał ustalić prewspółczynnik i odliczyć mniej VAT.źródło: ShutterStock

VAT od elektroniki będzie rozliczał nabywca, a podatnicy świadczący zarówno czynności opodatkowane i nieopodatkowane VAT będą ustalać tzw. prewspółczynnik – zdecydowała wczoraj Rada Ministrów.

Przyjęty projekt nowelizacji ustawy o VAT oraz prawa zamówień publicznych ma na celu głównie uszczelnienie systemu VAT oraz skuteczną walkę z oszustwami podatkowymi. Polegają one m.in. na wyłudzeniach VAT przez znikających podatników, czyli tych, którzy po sprzedaży towaru powinni odprowadzić VAT do urzędu skarbowego, ale nie wywiązują się z tego obowiązku i znikają.

Przeciw wyłudzeniom

Rząd postanowił m.in. rozszerzyć mechanizm odwrotnego obciążenia (VAT płaci nabywca towaru, a nie sprzedawca) na obrót: niektórymi postaciami złota (surowcem lub półproduktami), kolejnymi wyrobami ze stali (chodzi o towary, których właściwości są identyczne z tymi towarami, które są już objęte tym mechanizmem i które zostały wymienione w załączniku nr 11 do ustawy o VAT), telefonami komórkowymi, smartfonami, tabletami, laptopami i konsolami do gier.

Decyzja ta jest związana z informacjami ministerstw: finansów i gospodarki o wzmożonej aktywności oszustów w branży elektronicznej, a także o wyłudzeniach w obrocie niektórymi towarami stalowymi, które są bardzo podobne do tych, które już są objęte mechanizmem odwrotnego obciążenia (np. arkusze żeberkowane ze stali niestopowej).

Rząd zdecydował też o wprowadzeniu informacji podsumowujących dla transakcji objętych odwrotnym obciążeniem. Informacje będą składać sprzedawcy towarów. Dzięki nim organy podatkowe będą mogły sprawdzić, czy nabywcy wywiązali się z obowiązku rozliczenia VAT.


Pozostało jeszcze 66% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane