Minister finansów ogłosił stawki minimalne podatku od środków transportowych. Wcześniej ogłosił również stawki maksymalne na przyszły rok. Ostatecznie stawki na 2015 r. uchwalą rady gmin.

Co roku minister finansów ogłasza stawki maksymalne (dla wszystkich pojazdów podlegających opodatkowaniu podatkiem od środków transportowych) oraz minimalne (wyłącznie dla samochodów o dopuszczalnej masie całkowitej powyżej 12 ton). W tym ostatnim przypadku chodzi więc o pojazdy wymienione w załącznikach nr 1-3 ustawy o podatkach i opłatach lokalnych (t.j. Dz.U. z 2014 r. poz. 849).

Stawki maksymalne minister ogłosił w obwieszczeniu z 7 sierpnia 2014 r. w sprawie górnych granic stawek kwotowych podatków i opłat lokalnych w 2015 r. (M.P., poz. 718), a minimalne – w obwieszczeniu w sprawie stawek podatku od środków transportowych obowiązujących w 2015 r. (M.P., poz. 895).

Z powyższych aktów wynika, że stawki maksymalne wzrosną w przyszłym roku zaledwie o 0,4 proc., a minimalne nie zmienią się. Oba limity – górny i dolny – muszą jednak wziąć pod uwagę rady gmin i miast, które będą ustalać stawki podatku od środków transportowych na przyszły rok na swoim terenie.

Przypomnijmy, że opodatkowaniu tą daniną podlegają samochody ciężarowe o dopuszczalnej masie całkowitej powyżej 3,5 tony, ciągniki siodłowe i balastowe przystosowane do używania łącznie z naczepą lub przyczepą o dopuszczalnej masie całkowitej zespołu pojazdów od 3,5 tony, przyczepy i naczepy, które łącznie z pojazdem silnikowym mają dopuszczalną masę całkowitą od 7 ton, oraz autobusy.