statystyki

W sprawie garaży NSA nie pomoże. Chyba że pojawi się nowa uchwała

autor: Elżbieta Delert09.10.2014, 07:48; Aktualizacja: 09.10.2014, 09:03

Bez względu na wcześniejsze wyroki w kwestii opodatkowania wyodrębnionych garaży podziemnych sądy administracyjne wiąże teraz uchwała Naczelnego Sądu Administracyjnego. A ta jest niekorzystna dla podatników.

Sprawy rozpatrywane przez NSA dotyczyły małżonków, którym prezydent miasta nakazał zapłacić podatek od nieruchomości – podziemnego garażu – według stawki dla budynków lub ich części pozostałych (tj. zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 2 lit. e ustawy o podatkach i opłatach lokalnych; Dz.U. z 2006 r. nr 121, poz. 844, ze zm.).

Jak stwierdził, garaż stanowi samodzielny lokal (o funkcji użytkowej) i nie może być uznany za część składową mieszkania w bloku (co pozwoliłoby na zastosowanie niższej stawki podatku).

Małżeństwo odwołało się do Samorządowego Kolegium Odwoławczego, ale utrzymało ono w mocy rozstrzygnięcia prezydenta. Potwierdziło, że wyodrębnienie garażu oznacza, iż nie jest on częścią składową mieszkania. Zwróciło też uwagę, że nie służy on zaspokajaniu potrzeb mieszkalnych.

W skardze do WSA w Białymstoku małżeństwo zwróciło uwagę, że garaż jest położony w podziemiu bloku. W związku z tym mimo formalnego wyodrębnienia stanowi część budynku mieszkalnego i powinien podlegać daninie według stawki dla budynków lub ich części mieszkalnych.


Pozostało jeszcze 69% treści

Czytaj wszystkie artykuły
Miesiąc 97,90 zł
Zamów abonament

Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (2)

  • prawo sprawiedliwość(2014-10-09 11:31) Zgłoś naruszenie 00

    garaż musi spełniać warunki zgodne z prawem budowlanym , wysokość min 2,2 m , instalacja wentylacyjna ,-zgodna zprawem instalacja elektryczna zgodna zprawem , jak nie spelnia jednego z warunków , to nie jest garaż , tylko pomieszczenie gospodarcze a , więc nizsze oplaty drzwi -niemają znaczenia w przypadku budynków gospodarczych

    Odpowiedz
  • jan(2014-10-14 04:52) Zgłoś naruszenie 00

    to jest absurd jakich wiele w dzikim kraju do momentu wyodrebnienia mieszkania i garazu ktory znajduje sie w budynku na parterze placilem mniej a teraz po wyodrebnieniu wiecej wiec cos tu nie gra zadna zmiana jego przeznaczenia nie nastąpila wiec nie rozumiem w czym jest problem a jeszcze jedno zalozenie ksiegi wieczystej + notariusz to koszt ponad 1000zl i jeszcze wiecej placic tu ktos to chyba lobbuje ten temat napewno spółdzielnie mieszkaniowe boja sie zakladania wspólnoty

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane