statystyki

Jakie świadczenia od pracodawcy są opodatkowane

autor: Łukasz Zalewski09.10.2014, 07:45; Aktualizacja: 09.10.2014, 08:59
pieniądze

Czy przychód trzeba rozliczyć osobiście?źródło: ShutterStock

Pracownicy, którzy dostaną dodatkowe bonusy od pracodawcy, muszą wykazać przychód i zapłacić podatek. Dotyczy to jednak tylko tych świadczeń, które mają dla nich wymierną korzyść majątkową.

Reklama


Czy oszczędność jest korzyścią podatnika?

Pan Michał chciał skorzystać z dodatkowej opieki medycznej w prywatnej placówce. Gdy dowiedział się o tym jego szef, postanowił, że firma wykupi abonament medyczny. Pan Michał zaoszczędzi więc pieniądze. Zastanawia się jednak, czy oszczędność może być jego przychodem.

Pytanie sprowadza się do tego, jakie kryteria pozwalają uznać, że świadczenie od szefa jest przychodem pracownika ze stosunku pracy. Przepis ustawy o PIT jest trudny do interpretacji, bo jak wynika z art. 12 ust. 1, za przychody ze stosunku służbowego, stosunku pracy, pracy nakładczej i spółdzielczego stosunku pracy uważa się wszelkiego rodzaju wypłaty pieniężne oraz wartość pieniężną świadczeń w naturze bądź ich ekwiwalenty, bez względu na źródło finansowania tych wypłat i świadczeń. W szczególności są to: wynagrodzenia zasadnicze, wynagrodzenia za godziny nadliczbowe, różnego rodzaju dodatki, nagrody, ekwiwalenty za niewykorzystany urlop i wszelkie inne kwoty niezależnie od tego, czy ich wysokość została z góry ustalona, a także świadczenia pieniężne ponoszone za pracownika, jak również wartość innych nieodpłatnych świadczeń lub świadczeń częściowo odpłatnych.

W interpretacji tego przepisu pomaga wyrok Trybunału Konstytucyjnego z 8 lipca 2014 r. Wskazał w nim, że przy ustalaniu czy dane nieodpłatne świadczenie od pracodawcy stanowi przychód ze stosunku pracy, podstawowym kryterium jest wystąpienie po stronie pracownika przysporzenia. Może nim być nabycie wymiernej korzyści majątkowej ale również wymierne zaoszczędzenie wydatku. Oszczędność będzie przychodem, gdy pracownik dobrowolnie skorzystał ze świadczenia oferowanego przez pracodawcę. Biorąc pod uwagę wyrok TK, a także wcześniejszą uchwałę Izby Finansowej Naczelnego Sądu Administracyjnego należy uznać, że pan Michał nie wydał pieniędzy na zakup abonamentu medycznego. Skoro zapłacił za niego pracodawca, to zaoszczędził on pieniądze. Musi się więc podzielić tą oszczędnością z fiskusem.

Podstawa prawna


Pozostało jeszcze 75% treści

Czytaj wszystkie artykuły
Miesiąc 97,90 zł
Zamów abonament

Mam już kod SMS
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję
Więcej na ten temat

Reklama


Artykuły powiązane

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Prawo na co dzień

Polecane

Reklama