statystyki

Interpretacje ogólne: Trzeba płacić za każde pełnomocnictwo

autor: Agnieszka Pokojska22.10.2014, 07:42; Aktualizacja: 22.10.2014, 09:27
podatki

Jedna opłata jest również w przypadku kilku pełnomocnictw wynikających np. z pionowej struktury przedsiębiorstwa albo z udzielenia substytucji.źródło: ShutterStock

Nie ma opłaty skarbowej od okazania pełnomocnictwa lub zgłoszenia go do protokołu – wyjaśnił minister finansów w interpretacji ogólnej.

Potwierdził on natomiast, że opłatę skarbową trzeba uiścić zawsze, gdy do akt składany jest dokument stwierdzający udzielenie pełnomocnictwa (lub prokury) albo jego odpisu, wypisu lub kopii. Stawka opłaty wynosi 17 zł od każdego stosunku pełnomocnictwa (prokury).

Minister powołał się w tym zakresie na wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego z 23 lipca 2013 r. (sygn. akt II FSK 2303/11).

Odniósł się także do sytuacji, gdy do działania w konkretnej sprawie jest umocowanych kilka podmiotów. Wówczas, nawet jeśli wynika to z jednego dokumentu, wysokość opłaty skarbowej zależy od liczby udzielonych pełnomocnictw.

Inaczej jest wtedy, gdy mocodawca ustanowi kilku pełnomocników, zobowiązując ich równocześnie do wspólnego działania (pełnomocnictwo łączne, prokura łączna). Wówczas mimo występowania kilku osób, powstaje tylko jeden stosunek pełnomocnictwa. W związku z tym od złożenia dokumentu stwierdzającego udzielenie takiego łącznego pełnomocnictwa jest tylko jedna opłata skarbowa w wysokości 17 zł.


Pozostało 64% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane