statystyki

Wyłudzenia VAT: Koniec pobłażania dla oszustów podatkowych

autor: Katarzyna Jędrzejewska15.09.2014, 18:00
Jedynym wyjątkiem uzasadniającym przyznanie praw do odliczenia VAT może być dobra wiara podatnika i jego należyta staranność.

Jedynym wyjątkiem uzasadniającym przyznanie praw do odliczenia VAT może być dobra wiara podatnika i jego należyta staranność.źródło: ShutterStock

Suchej nitki na firmach biorących udział w karuzelach podatkowych, znikających po wyłudzeniu VAT, nie zostawił rzecznik generalny Trybunału Sprawiedliwości UE Maciej Szpunar.

W swojej opinii, wydanej w sprawie holenderskiej spółki (sygn. akt C 131/13), rzecznik odniósł się do przepisów poprzedniej, szóstej dyrektywy VAT. Zawarte w niej uwagi odnoszą się jednak w równym stopniu do obecnie obowiązującej dyrektywy 112.

Jak to działa

Rzecznik potwierdził, że oszustwa zdarzają się często przy dostawach wewnątrzwspólnotowych. Podał ich schemat:

Podmiot 1 dokonuje dostawy z państwa członkowskiego A do państwa członkowskiego B. Nie ma obowiązku zapłaty podatku w państwie A, bo dostawa wewnątrzwspólnotowa podlega zwolnieniu (w Polsce jest objęta stawką 0 proc. – przyp. red.) Ma jednak prawo do odliczenia podatku naliczonego w związku z tymi towarami. Może odjąć go od podatku należnego z tytułu innych transakcji lub wnieść o jego zwrot.

W państwie członkowskim B podmiot 2 dokonuje nabycia wewnątrzwspólnotowego. Jest on opodatkowany według stawki obowiązującej w państwie B, lecz podatek ten może zostać natychmiast odliczony. W praktyce, w przypadku oszustwa, nabycie to nie zostaje nawet zadeklarowane. Podmiot 2 sprzedaje ten sam towar podmiotowi 3 w tym samym państwie członkowskim. Ponieważ transakcja ta jest opodatkowana, podmiot 2 wystawia fakturę podmiotowi 3 z ceną powiększoną o VAT, a następnie – wbrew obowiązkowi – nie wpłaca go do urzędu, tylko znika.


Pozostało jeszcze 62% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane