statystyki

Preferencje w PIT przysługują nawet wtedy, gdy zapomniał o nich pracodawca

autor: Mariusz Szulc09.09.2014, 07:45; Aktualizacja: 09.09.2014, 09:14
Izba skarbowa odpowiedziała po jego myśli.

Izba skarbowa odpowiedziała po jego myśli.źródło: ShutterStock

Ten, kto wykonuje pracę twórczą i może wyliczyć, jaka część wynagrodzenia przypada na nią, ma prawo zastosować do niej 50-proc. koszty podatkowe. Nie ma znaczenia, że nie zrobił tego jego zakład pracy – stwierdził dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy.

Interpretacja podatkowa dotyczyła pracującego na etacie informatyka. Do jego obowiązków należy przede wszystkim tworzenie programów komputerowych. Każdy taki program spełnia definicję utworu w rozumieniu ustawy o prawach autorskich i prawach pokrewnych (t.j. Dz.U. z 2006 r. nr 90, poz. 631 ze zm.). Zgodnie z zapisami umowy o pracę informatyk ewidencjonuje czas pracy. Ewidencja ta pozwala określić, ile czasu spędza on na projektowaniu i innej działalności twórczej, a ile na innych czynnościach. Na tej podstawie może też obliczyć, w jakiej części jego przychody pochodzą z pracy twórczej, a w jakiej – z innej.


Pozostało jeszcze 64% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane