statystyki

Egzamin pisemny dla kandydatów na biegłego rewidenta

autor: Agnieszka Pokojska04.09.2014, 19:30
Egzaminowany dostanie opis konkretnej sytuacji, z którą może się spotkać podczas wykonywania usług rewizji finansowej

Egzaminowany dostanie opis konkretnej sytuacji, z którą może się spotkać podczas wykonywania usług rewizji finansowejźródło: ShutterStock

O zmianach w egzaminie dyplomowym dla kandydatów na biegłego rewidenta mówi prof. Gertruda Świderska, przewodnicząca komisji egzaminacyjnej w postępowaniu kwalifikacyjnym na biegłego rewidenta.

Ministerstwo Finansów w opublikowanym projekcie rozporządzenia zaproponowało, aby od 2015 r. egzamin dyplomowy dla kandydatów na biegłego rewidenta składał się nie tylko z części ustnej – jak obecnie – ale i z pisemnej. Czy to dobre rozwiązanie?

Tak. Zgodnie z ustawą deregulującą zawód od przyszłego roku egzamin dyplomowy będą zdawały nie tylko osoby, które przeszły całe postępowanie kwalifikacyjne przed komisją, ale także przykładowo osoby, które zdadzą odpowiednie egzaminy uniwersyteckie czy egzaminy w ramach postępowania kwalifikacyjnego prowadzonego przez organ uprawniony do nadawania uprawnień biegłego rewidenta w innym państwie Unii Europejskiej. Zadaniem komisji będzie stwierdzenie, że jeśli chodzi o zakres kształcenia, egzaminy te weryfikowały wiedzę teoretyczną w zakresie wskazanym w ustawie, co pozwoli zainteresowanym przystąpić do egzaminu dyplomowego.

Do ostatecznego egzaminu będą też mogli przystąpić ci, którzy mają co najmniej 15-letnie doświadczenie zawodowe w zakresie rachunkowości, prawa i finansów i w związku z deregulacją nie będą musieli odbywać aplikacji. Egzamin dyplomowy będzie więc jedyną możliwością sprawdzenia, czy tacy kandydaci posiadają praktyczne umiejętności badania sprawozdań, czy są przygotowani do zawodu.


Pozostało jeszcze 57% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane